70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.2022

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 2
 • Lokalita: Gruzie, Kavkaz
 • Počet dní: 9 dní
 • Počet účastníků: 6 / horský vůdce

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil pro výstup na tuto horu použít lyže. I pro středně dobrého  lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 mnm, je tato hora jednou z rozumných možností.  Výstopová trasa z Gruzie na mě působila poměrně bezpečně.  Lavinové riziko bývá v dubnu a začátkem května, kdy se tato hora na lyžích chodí nejčastěji, minimální.  V horních částech trasy však postupujeme po ledovci s občasnými trhlinami a tak přijdou vhod zásady správného pohybu.  Poslední metry před vcholem jsou někdy poměrně ledové, proto sebou nezapomeňte přibalit i mačky a cepín.  Cestou dolů mi dáte za pravdu, že vzít si lyže, byl hodně dobrý nápad. xx

Kazbek, tyčící se nad gruzínským městečkem Stepancminda, je se svojí výškou 5 047 m sedmou nejvyšší horou Kavkazu. Hora, vulkanického původu, je díky své dostupnosti, sklonem svahu a dobrým sněhovým podmínkám ideálním cílem pro výstup na lyžích. Atmostéru místa umocňuje také přítomnost ledové jeskyně Bethelem gruzínských poustevníků a pověst, podle které byl na této hoře trestem, za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus.

Výstup na lyžích po normální cestě není příliš technicky náročný. Trasa výstupu vede převážně po ledovci. Je tedy nutné se orientačně vypořádat průstupem mezi ledovcovými trhlinami a před vrcholem pak zvládnout 100 metroví strmější úsek. Obtížnost výstupu je označována stupněm 2A ruské klasifikace. Pro úspěch na kopci je nezbytná předchozí aklimatizační túra. Důležité je však mít po dobu výstupu příznivé počasí. Za silného větru se totiž hora stává nedostupnou pevností. Po úspěšném výstupu můžeme lyžovat ve volném terénu v nedalekém lyžařském středisku Gudauri.

Rámcový program

1. den

let do Tbilisi - Gudauri 2 200m

Odlet z Prahy (nebo jiného letiště) do Tbilisi. Přílet ve večerních hodinách. Přejezd 130km do střediska Gudauri.

2. den

Gudauri - aklimatizační výstup - Gudauri

Aklimatizační výstup na některý z vrcholů v okolí střediska. 

3.den

přejezd Gudauri - Stepantsminda (Kazbegi) a výstup na chatu AltiHut 3 014m

Časně ráno po snídani přejedeme do 35 km vzdálené vesnice Stepantsminda (Kazbegi) a autem vystoupáme až k parkovišti  u kostela Trinity. Zda začíná náš výstup na skialpech až k nově vybudované chatě Altihut.

4. den

chatu AltiHut 3 014m - horská chata Bethlemi 3 670 m

Čeká nás výstup 650 výškových metrů přes ledovec Gergeti na bývalou meteorologickou stanici Bethlemi 3 670 m. Chata bude naším východiskem na horu Kazbek a pokud budeme mít sílu a chuť, můžeme vyrazit dalších 200 výškových metrů k nedalekému horskému kostelíku.

5. den

chata Bethlemi – aklimatizační výstup na Mount Ortsveri 4365 m – chata Bethlemi 3 670 m

Dnes je aklimatizační den. Východ slunce ze základny Bethlemi nám ukáže úchvatné panorama Kavkazu. Za dobrých povětrnostních podmínek se pokusíme vystoupat na Mount Ortsveri 4365 m. Jdeme západním směrem a po dosažení výšky 4 000 m stoupáme ledovým severovýchodním svahem až na vrchol. Cesta nahoru nám zabere 5 hodin. Na chatu Bethlemi sestoupíme stejnou trasou. 

6. den

chata Bethlemi – Kazbek 5 047m - chata Bethlemi

Vrcholový den! Vyrážíme ještě v noci mírným stoupáním po ledovci s četnými trhlinami a postupně dosáhneme velkou sněhovou plošinu ve výšce 4 500 m. Nyní svah nabírá na strmosti a vede k malému sedlu na západní straně vrcholu 4 900 m. Na vrchol se dostáváme 45° svahem a podle podmínek se rozhodneme, zda-li ho také vystoupáme na lyžích, či půjdeme v pouze mačkách. Cesta na vrchol z chaty Bethlemi je v optimálních podmínkách na 8 hodin a cesta z vrcholu zpět do chaty bývá kolem 4 hodin. Čeká nás 13km dlouhá trasa s převýšením 1350 m.

7. den

sestup do údolí – Stepantsminda,  (rezervní den)

Rezervní den pro výstup, pokud nám nebude v předchozích dne přát počasí. V případě úspěšného výstupu sjedeme na lyžích dolů do vesnice Kazbegi. 

8. den

Stepantsminda – lyžařské středisko Gudauri 2 200 m

Rezervní den pro sestup. V případě, že vše probíhá podle plánu je možné cestou do Tbilisi navštívit lyžařský areál Gudauri 2 200 m. Kromě upravených sjezdovek je zde velký prostor na jízdu ve volném terénu a případně lze vystoupat na i vrcholy hor Sadzeli 3300 m a Mount Bidara 3 100 m. Ubytováni je zajištěno v místním penzionu.

9.den

lyžařské středisko Gudauri 2 200 m - Tbilisi

Dopoledne je možné strávit ještě na lyžích a po obědě již přejedeme do Tbilisi.  Pobyt v Gruzii zakončíme večerní prohlídkou města. Alternativně můžeme zustat na panzionu v Gudauri

10.den

let do Prahy

Ranni přejezd na letiště a odlet domů.

Cenové podmínky

Cena

45 000Kč

Cena obsahuje

 • organizační zajištění
 • služby horského vůdce, jeho náklady a profesní pojištění
 • společné lezecké vybavení
 • ubytování 
 • snídaně
 • veškeré přesuny v Gruzii (z letiště a zpět, k lanovkám a zpět)
 • satelitní telefon pro použití v nouzi
 • certifikát o výstupu

Cena neobsahuje

 • letenka Praha - Tbilisi (cca 8 500 Kč+ případné pojištění storna)
 • skialpové vybavení (po dohodě je možné zajistit zapůjčení)
 • skipasy
 • covid test
 • osobní pojištění (po dohodě je možné zajistit jeho vyřízení)
 • případný fakultativní program
 • ostatní neuvedené (např večeře...)

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Kavkaz

Mount Elbrus (5 642 m)
Mount Elbrus (5 642 m)9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Shkhara, 5 193m
Shkhara, 5 193m
Gruzie, Ruská federace, Kavkaz
Shkhara je nejvyšším místem jedné z nejznámější kavkazské 1,5 km vysoké stěny Bezingi. Výstup na tuto gruzínskou horu je i dnes stále velmi hodnotnou túrou.
70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.2022
70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.20229 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Dykh Tau, 5 205m
Dykh Tau, 5 205m
Ruská federace, Kavkaz
Dykh Tau je po Elbrusu druhou nejvyšší horou na Kavkazu. Pokud uvažujeme, že hranice mezi Evropou a Asií tvoří hlavní kavkazský hřeben, tak tako hora je zároveň druhou nejvyšší horou Evropy.
Koshtan Tau, 5 152m
Koshtan Tau, 5 152m
Ruská federace, Kavkaz
Koshtan Tau je fotogenická hora, jehož charakteristický sněhový kužel je jasně viditelný ze všech významných vrcholů Velkého Kavkazu. Výstup je určen jen pro dobře připravené horolezce, protože snadná cesta na vrchol nevede.
Gestola, 4 860m
Gestola, 4 860m
Gruzie, Ruská federace, Kavkaz
Dokonalá sněhová pyramida v oblasti "Bezengi" přitahuje snad každého, kdo tuto oblast navštíví. Je těžké odtrhnout oči od této zdánlivě nedostupné krásy.
Džangi Tau, 5 085m
Džangi Tau, 5 085m
Gruzie, Ruská federace, Kavkaz
Pátá nejvyšší hora Kavkazu s dvěma dalšími vrcholy. Náročný a odlehlý výstup.
Ušba, 4 710m
Ušba, 4 710m
Gruzie, Kavkaz
Kavkazská královna, velkolepá skalní pyramida se dvěma vrcholy. Často také bývá označována jako "kavkazský Matterhorn".
Bzhedukh, 4 280m
Bzhedukh, 4 280m
Ruská federace, Kavkaz
Perla v oblasti severního Kavkazu nedaleko Elbrusu, s horolezeckého tábora vypadající jako slon.