Aconcagua, 6 961 m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 1
 • Lokalita: Argentina, Andy
 • Počet dní: 23 dní
 • Počet účastníků: 8 / průvodce, vůdce

Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominatní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500m. Hora je se svojí výškou 6 962m nejvyšší horou celého amerického kontinentu a v rámci projektu 7 Summits je zařazena jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. Její název pochází od Inků a znamená v překladu Bílá stráž.

Před vlastním výstupem na Aconcaguu navštívíme pohoří Cordón del Plata asi 80km Mendozy. Zde budeme postupovat po výškových táborech a podnikat výstupy na okolní pětitisícové vrcholy a závěrem i na dominantní horu Cerro Plata (5 930m). Zde tak získáme tolik potřebnou aklimatizaci na vyšší nadmořskou výšku. Při výstupu na Aconkaguu nás tak bude limitovat v postupu pouze aktuální podmínky a počasí.

Výstupová cesta na Aconcaguu standartně probíhá nejprve dolinou Horcones do základního tábora Plaza de Mulas (4 200 m). Dále se postupuje k  vrcholu po severozápadním hřebeni přes výškové tábory Canada (5 050 m), Nido de Condores (5 560 m) a Berlin (5 930 m). Jedná se o technicky nenáročný výstup. Nejsou zde ledovce a nechrozí zde laviny. Určitým nebezpečím zde může být prudká změna počasí a příchod velmi silného větru Viento Blanco dosahujícího rychlosti až 200 km/h. Samozřejmě je potřeba mít napaměti, že se budeme pohybovat ve velmi vysoké nadmořské výšce a předchozí aklimatizace je proto velmi důležitá.

Další možnou variantou výstupu je o něco náročnější výstup "Polskou cestou". Ten vede údolím Vacas do tábora Plaza Argentina. K vrcholu pak musíme vystoupat Polským ledovcem a kousek před vrcholem se napojít na normální cestu.

Rámcový program

1.- 2. den

Letecky se přepravíme do Mendozy.

3. den

V dopoledních hodinách nakoupíme jídlo v místních obchodech a po obědě nás čeká přesun najmutým mikrobusech do lyžařského centra Vallecitos (2 970 m).  Z něj pak vystoupáme do tábora Las Veguitas (3 220 m).

4. – 9. den

V těchto dnech budeme postupně podnikat aklimatizační výstupy na okolni pětitisícové vrcholy s noclehy v táboře Piedra Grande (3 565 m) a v základním táboře Cerro Plata – Salto del Agua (4 210 m).  Poté se přesuneme do tábra La Hoyada (4 556 m) a následující den se pokusíme vystoupit na trekový vrchol Cerro Plata (5 930 m).

 10. – 11. den

Sestoupíme do lyžařského centra Vallecitos a mikrobusem se přesuneme zpátky do Mendozy. Provedeme nákup potravin, vyzvedneme si povolení pro výstup na Aconcaguu a nabereme energii na následující dny.

 12. – 13. den

Ranním autobusem přejedeme z Mendozy do vesnice Penitentes. Zde přenecháme vše težké a objemné mulám a poté se vydáme na cestu do tábořiště Confluencia ( 3410 m ). Další den nás čeká celodenní pochod do základního tábora Plaza de Mulas (4200 m).

14. – 16. den

Protože by jsme měli být aklimatizovaní z předchozích dnů, můžeme se podle počasí postupně přesouvat do vyšších táborů – tábořiště Canada ( 5050 m), Nido de Condores ( 5560 m) a Berlin ( 5930 m). Budeme se řídit zásadami dobré aklimatizace a efektivnímu hospodaření našimi silami.

 17. – 19. den

Pokusíme se v závislosti na podmínkách a počasí o výstup na vrchol Aconcagui (6962 m) a následný sestup do základního tábora. Při dodržení výše popsaného postupu bude mít každý, kdo bude dobře aklimatizovaný, aby se mohl pokusit o výstup.

 20. – 21. den

Sestoupíme ze základního tábora až do vesnice Penitentes. Zde také převezmeme věci, které nám snesou muly. Čekání na muly si můžeme zkrátit prohlídkou nedalekých inckých lázní a přírodního divu Puente del Inca (2720 m). Sice se zde již nevykoupeme, ale i pouhý pohled je silným zážitkem. Následně se vrátíme do Mendozy a v případě dřívějšího návratu se můřeme domluvit na  dalším programu.

 22. – 23. den

Letecky se přepravíme z Mendozy zpět.

Cenové podmínky

Cena

      96 000 Kč

Cena obsahuje

 • kompletní organizace a zajištění akce horským vůdcem nebo průvodcem
 • doprava po Argentině v rámci popsaného programu
 • (přeprava z letiště do hotelu v Mendoze a zpět, přeprava z Mendozy do Vallecitos a zpět, přeprava z Mendozy do Penitentes a zpět, přeprava z Penitentes přes Puente del Inca ke vstupu do parku údolí Horcones a zpět)
 • ubytování (4 noci v hotelu v Mendoze a 1 noc v Puente del Inca)
 • informační materiály a certifikát o výstupu
 • muly pro transport nákladu do základního tábora a zpět - 20 kg na osobu

Cena neobsahuje

 • letenky do Mendozy
 • permit k výstupu
 • jídlo a plynové kartuše do vařičů potřebné na výstup
 • případný dodatečný program, ukončíme-li výstup dříve
 • osobní pojištění, nejlépe Alpenverein (po dohodě lze zajistit)
 • ostatní neuvedené

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Koruna světa

Carstensz Pyramid, 4 884 m
Carstensz Pyramid, 4 884 m21 dní
Indonézie, Papua, Sudirman
Nejvyšší hora světadílu Austrálie a oceánie. Etapa přístupu k hoře tropickým pralesem se dá nazvat doslova dobrodružstvím. Finálový výstup po skále je již za odměnu.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?
Mount Everest, 8 850m
Mount Everest, 8 850m
Nepál, Himaláje
Tuhle horu zná i malé dítě a pro někoho může být i životním cílem. Díky modernímu vybavení, servisu na kopci a výborné předpovědi počasí je hora méně náročná než kdysy. Vystoupat na ní ale stejně musí každý sám.
Aconcagua, 6 961 m
Aconcagua, 6 961 m23 dní
Argentina, Andy
Z oblasti argentinské Mendozy, proslulého kraje jihoamerického vína, můžeme po pár aklimatizačních dnech odšlapávat výškové metry této nejvyšší hory jižní Ameriky a celé jižní polokoule.
Mount Elbrus (5 642 m)
Mount Elbrus (5 642 m)9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Mount Vinson, 4 892m
Mount Vinson, 4 892m15 dní
Antarktida, pohoří Ellsworth
Výstup v jedinečném prostředí, tvořeným snad všemi odstíny bílé. Místo, kde se nekonečná panenská plocha dotýká nebe. I to je výstup na nejvyšší horu Antarktidy.
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.2022
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.202215 dní
Grónsko, Watkinsovo pohoří
Polární skialpová výprava s cílem vystoupat na tři nejvyšší vrcholy Grónska. Výstup na nejvyšší Mount Gunnbjørn je navíc často považován za dosažení osmého kontinentálního vrcholu pro oblast za severním polárním kruhem.