Aconcagua, 6 961 m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 1
 • Lokalita: Argentina, Andy
 • Počet dní: 23 dní
 • Počet účastníků: 8 / průvodce, vůdce

Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominatní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500m. Hora je se svojí výškou 6 962m nejvyšší horou celého amerického kontinentu a v rámci projektu 7 Summits je zařazena jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. Její název pochází od Inků a znamená v překladu Bílá stráž.

Před vlastním výstupem na Aconcaguu navštívíme pohoří Cordón del Plata asi 80km Mendozy. Zde budeme postupovat po výškových táborech a podnikat výstupy na okolní pětitisícové vrcholy a závěrem i na dominantní horu Cerro Plata (5 930m). Zde tak získáme tolik potřebnou aklimatizaci na vyšší nadmořskou výšku. Při výstupu na Aconkaguu nás tak bude limitovat v postupu pouze aktuální podmínky a počasí.

Výstupová cesta na Aconcaguu standartně probíhá nejprve dolinou Horcones do základního tábora Plaza de Mulas (4 200 m). Dále se postupuje k  vrcholu po severozápadním hřebeni přes výškové tábory Canada (5 050 m), Nido de Condores (5 560 m) a Berlin (5 930 m). Jedná se o technicky nenáročný výstup. Nejsou zde ledovce a nechrozí zde laviny. Určitým nebezpečím zde může být prudká změna počasí a příchod velmi silného větru Viento Blanco dosahujícího rychlosti až 200 km/h. Samozřejmě je potřeba mít napaměti, že se budeme pohybovat ve velmi vysoké nadmořské výšce a předchozí aklimatizace je proto velmi důležitá.

Další možnou variantou výstupu je o něco náročnější výstup "Polskou cestou". Ten vede údolím Vacas do tábora Plaza Argentina. K vrcholu pak musíme vystoupat Polským ledovcem a kousek před vrcholem se napojít na normální cestu.

Rámcový program

1.- 2. den

Letecky se přepravíme do Mendozy.

3. den

V dopoledních hodinách nakoupíme jídlo v místních obchodech a po obědě nás čeká přesun najmutým mikrobusech do lyžařského centra Vallecitos (2 970 m).  Z něj pak vystoupáme do tábora Las Veguitas (3 220 m).

4. – 9. den

V těchto dnech budeme postupně podnikat aklimatizační výstupy na okolni pětitisícové vrcholy s noclehy v táboře Piedra Grande (3 565 m) a v základním táboře Cerro Plata – Salto del Agua (4 210 m).  Poté se přesuneme do tábra La Hoyada (4 556 m) a následující den se pokusíme vystoupit na trekový vrchol Cerro Plata (5 930 m).

 10. – 11. den

Sestoupíme do lyžařského centra Vallecitos a mikrobusem se přesuneme zpátky do Mendozy. Provedeme nákup potravin, vyzvedneme si povolení pro výstup na Aconcaguu a nabereme energii na následující dny.

 12. – 13. den

Ranním autobusem přejedeme z Mendozy do vesnice Penitentes. Zde přenecháme vše težké a objemné mulám a poté se vydáme na cestu do tábořiště Confluencia ( 3410 m ). Další den nás čeká celodenní pochod do základního tábora Plaza de Mulas (4200 m).

14. – 16. den

Protože by jsme měli být aklimatizovaní z předchozích dnů, můžeme se podle počasí postupně přesouvat do vyšších táborů – tábořiště Canada ( 5050 m), Nido de Condores ( 5560 m) a Berlin ( 5930 m). Budeme se řídit zásadami dobré aklimatizace a efektivnímu hospodaření našimi silami.

 17. – 19. den

Pokusíme se v závislosti na podmínkách a počasí o výstup na vrchol Aconcagui (6962 m) a následný sestup do základního tábora. Při dodržení výše popsaného postupu bude mít každý, kdo bude dobře aklimatizovaný, aby se mohl pokusit o výstup.

 20. – 21. den

Sestoupíme ze základního tábora až do vesnice Penitentes. Zde také převezmeme věci, které nám snesou muly. Čekání na muly si můžeme zkrátit prohlídkou nedalekých inckých lázní a přírodního divu Puente del Inca (2720 m). Sice se zde již nevykoupeme, ale i pouhý pohled je silným zážitkem. Následně se vrátíme do Mendozy a v případě dřívějšího návratu se můřeme domluvit na  dalším programu.

 22. – 23. den

Letecky se přepravíme z Mendozy zpět.

Cenové podmínky

Cena

      96 000 Kč

Cena obsahuje

 • kompletní organizace a zajištění akce horským vůdcem nebo průvodcem
 • doprava po Argentině v rámci popsaného programu
 • (přeprava z letiště do hotelu v Mendoze a zpět, přeprava z Mendozy do Vallecitos a zpět, přeprava z Mendozy do Penitentes a zpět, přeprava z Penitentes přes Puente del Inca ke vstupu do parku údolí Horcones a zpět)
 • ubytování (4 noci v hotelu v Mendoze a 1 noc v Puente del Inca)
 • informační materiály a certifikát o výstupu
 • muly pro transport nákladu do základního tábora a zpět - 20 kg na osobu

Cena neobsahuje

 • letenky do Mendozy
 • permit k výstupu
 • jídlo a plynové kartuše do vařičů potřebné na výstup
 • případný dodatečný program, ukončíme-li výstup dříve
 • osobní pojištění, nejlépe Alpenverein (po dohodě lze zajistit)
 • ostatní neuvedené

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Koruna světa

Carstensz Pyramid, 4 884 m
Carstensz Pyramid, 4 884 m21 dní
Indonézie, Papua, Sudirman
Nejvyšší hora světadílu Austrálie a oceánie. Etapa přístupu k hoře tropickým pralesem se dá nazvat doslova dobrodružstvím. Finálový výstup po skále je již za odměnu.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?
Mount Everest, 8 850m
Mount Everest, 8 850m
Nepál, Himaláje
Tuhle horu zná i malé dítě a pro někoho může být i životním cílem. Díky modernímu vybavení, servisu na kopci a výborné předpovědi počasí je hora méně náročná než kdysy. Vystoupat na ní ale stejně musí každý sám.
Aconcagua, 6 961 m
Aconcagua, 6 961 m23 dní
Argentina, Andy
Z oblasti argentinské Mendozy, proslulého kraje jihoamerického vína, můžeme po pár aklimatizačních dnech odšlapávat výškové metry této nejvyšší hory jižní Ameriky a celé jižní polokoule.
75_Mount Elbrus (5 642 m)_ 30.4.-8.5.2022
75_Mount Elbrus (5 642 m)_ 30.4.-8.5.20229 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Mount Vinson, 4 892m
Mount Vinson, 4 892m15 dní
Antarktida, pohoří Ellsworth
Výstup v jedinečném prostředí, tvořeným snad všemi odstíny bílé. Místo, kde se nekonečná panenská plocha dotýká nebe. I to je výstup na nejvyšší horu Antarktidy.
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.2022
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.202215 dní
Grónsko, Watkinsovo pohoří
Polární skialpová výprava s cílem vystoupat na tři nejvyšší vrcholy Grónska. Výstup na nejvyšší Mount Gunnbjørn je navíc často považován za dosažení osmého kontinentálního vrcholu pro oblast za severním polárním kruhem.