Damávand, 5 610 m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 2
 • Lokalita: Írán, pohoří Elborz
 • Počet dní: 9 dní
 • Počet účastníků: 6 / horský vůdce

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován.  Slýchával jsem, že  tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání  v Teheránu  jsem narazil na velmi milý  a pohostinný obyvatele.  Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno. Dokonce někdy i nad rámec dohodnutého a to vše bez navýšení ceny. Místní průvodce, s kterým jsem v kontaktu, by si moc přál, aby sem lidé z Europy jezdili a oni nám tak mohli ukázat krásu místních hor. A rozhodně  mají co nabídnout.

Damávand je neaktivní vulkán nacházející se v íránském pohoří Elborz. Se svojí výškou 5 610 m je nejen nejvyšším vrcholem Íránu a všech zemí Blízkého východu, ale také nejvyšší sopkou celé Asie. Vzdálenost je asi 60km od íránského hlavního města Teherán, a proto je celá oblast relativně dostupná. Damávand má mimo jiné i díky svému umístění a tvaru zvláštní místo v íránské mytologii a dodnes je symbolem íránského národa.

Naším cílem bude vystoupat na tento vulkán na lyžích. Tomu však musí předcházet vzhledem k nadmořské výšce důsledná aklimatizace v nedalekém pohoří Doberar mountain Ridge. Výstup na Damávand není příliž technicky náročný, ale fyzická zdatnost je nezbytná. Pro úspěšné dosažení cíle je potřeba zvládnout vrcholový den vystoupat 1 400 výškových metrů. Po sestupu z kopce můžeme vyrazit do horkých lázní nebo se věnovat návštěvě významných kulturních památek v Teheránu. Pobyt v léto lokalitě je doprovázen ochotou a přátelstvím místních obyvatel a jejich výtečnou kuchyní.

Rámcový program

1.den

přelet do Teheránu

Přeletíme z Prahy nebo jiného města do Teheránu v Iránu.

 2.den

mezinárodní letiště Teherán - Polour (2 400m) - Golezard (3 550m) - Polour (2 400m)

V ranních hodinách přiletíme na mezinárodní letiště v Teheránu. Zde nás vyzvedne místní průvodce a po přivítání nás převeze do vesnice Polour. Tato malá vesnice se nachází asi 70km na severovýchod od Teheránu ve výšce 2 400m. Po krátkém odpočinku podnikneme lehkou skialpovou aklimatizační túru na nedaleký vrchol Golezard s vrcholem ve výšce 3 550m. Ubytujeme se v nedalekém penzionu.

 3.den

aklimatizační výstup na Angemar ( 4 000m) a následný sjezd

Po časné ranní snídani naše skupina přejede za půl hodiny do vesnice Lasem. Zde je východisko na skialpové túry v oblasti horského hřebenu Doberar. Vhodných vrcholů nad 3 000m, dokonce i nad 4 000m je zde dost. My se pokusíme na lyžích vystoupat na horu Angemar. Obvyklí čas je asi 4 hodiny. Po vrcholových fotkách sjedeme zpět do údolí a na noc přejedeme zpět do penzionu.

4.den

aklimatizační výstup na Doberar ( 4 250m) a následný sjezd

Ráno je opět přesuneme do vesnice Lasem.  Cílem dnešního dne je výstup na nejvyšší vrchol zdejšího pohoří, na vrchol hory Doberar (4 250m). Čas této túry bývá kolem 6 hodin. Pokud se nám to podaří, určitě nebudeme litovat. Pohled z vrcholu na okolní hory a na Damávand je nezapomenutelný.

5 den

Polour (2 400m) - Gosfandsara - základní tábor Damávand (3 040m) - Bargahe Sevom (4 250m)

Po snídani zanecháme vše nepotřebné vybavení na penzionu a přesuneme se terénním autem 4x4 směrem k základnímu táboru Gosfandsara (3 040m). Záleží na sněhových podmínkách kam až bude možné dojet. Zde začíná výstup na Damávand. Dále pokračujeme na lyžích nebo pěšky přibližně 5 hodin do třetího výškového tábora na horskou chatu Bargahe Sevom (4 250m), kde přespíme.

6. den

Bargahe Sevom (4 250m) - vrchol Damávand (5 671m)

Časně zrána zahájíme výstup k vrcholu Mount Damávand (5 671m). Výstup trvá přibližně 7 hodin. Asi 200 výškových metrů pod vrcholem nebývá moc sněhu a musí se postupovat po mačkách. Po dosažení vrcholu budeme asi hodně fotit a nejen kráter této nejvyšší asijské sopky.  Poté sjedeme na lyžích zpět do třetího výškového tábora a pak ještě níže, co nám to sníh dovolí. Sjezd to bude přibližně na 2 hodiny. Dole nás bude čekat terénní auto 4x4 a to nás přepraví do našeho penzionu.

7.den

rezervní den

Pro přídad nedobrého počasí máme v rezervě jeden den. Jestliže úspěšný výstup uskutečníme podle programu, můžeme rezervní den naplnit třeba návštěvou nedalekých minerálních teplých pramenů.

8.den

Polour (2 400 m) - Teherán

Ráno po snídani, zabalíme všechno vybaveni a přepravíme se do Teheránu. Zbývající část dne můžeme poznávat kulturní památky tohoto města. Na noc budeme ubytováni v hotelu.

9.den

Teherán - mezinárodní letiště Teherán - let zpět

Přesun na letiště a odlet zpět domů.

Cenové podmínky

Cena

        39 000 Kč

Cena obsahuje

 • kompletní organizační zajištění
 • služby horského vůdce IFMGA
 • ubytování v hotelu, ubytování na horské chatě, ubytování v údolí
 • služby místního horského vůdce na Damávand
 • místní dopravu v rámci programu
 • permit pro výstup na Damávand
 • certifikát o úspěšném výstupu

Cena neobsahuje

 • letenka
 • jídlo
 • pojištění ( Alpenverein, Uniqua ČHS)
 • vízum pro vstup a pobyt

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ohnivá koruna světa

Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Mount Giluwe, 4 368 m
Mount Giluwe, 4 368 m12 dní
Papua Nová Gunia, Austrálie a Oceánie
Nejvyšší vulkán Austrálie a Oceánie se nachází v exotickém prostředí Papui-Nové Guineji. Přístup tropickým pralesem, přívětiví domorodci, užasné lezení na šedé skále a výhledy plné barev.
Pico de Orizaba, 5 636 m
Pico de Orizaba, 5 636 m12 dní
Mexiko, Sierra Volcanica Transversal
Mexický ledový vulkán, nejvyšší v severní Americe. Místní ho nazývají Hvězdnou horou. Snad podle ledovce pokrývajicí vrchol, snad podle vrcholového kříže dotýkajícího se nebe.
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Ojos del Salado, 6 893 m
Ojos del Salado, 6 893 m12 dní
Chile, Andy
Nad jedním z nejsušších míst na zemi, pouští Atacama, vyrůstá nejvyšší aktivní vulkán jižní Ameriky a celé naší planety. A pozor na vodu ! Tady se opravdu místní voda pít nesmí.
Mount Sidley, 4 285 m
Mount Sidley, 4 285 m
Antarktida
Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou. Že je tato hora ale hodně nedostupná, je každému jasné.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?