Damávand, 5 610 m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 2
 • Lokalita: Írán, pohoří Elborz
 • Počet dní: 9 dní
 • Počet účastníků: 6 / horský vůdce

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován.  Slýchával jsem, že  tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání  v Teheránu  jsem narazil na velmi milý  a pohostinný obyvatele.  Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno. Dokonce někdy i nad rámec dohodnutého a to vše bez navýšení ceny. Místní průvodce, s kterým jsem v kontaktu, by si moc přál, aby sem lidé z Europy jezdili a oni nám tak mohli ukázat krásu místních hor. A rozhodně  mají co nabídnout.

Damávand je neaktivní vulkán nacházející se v íránském pohoří Elborz. Se svojí výškou 5 610 m je nejen nejvyšším vrcholem Íránu a všech zemí Blízkého východu, ale také nejvyšší sopkou celé Asie. Vzdálenost je asi 60km od íránského hlavního města Teherán, a proto je celá oblast relativně dostupná. Damávand má mimo jiné i díky svému umístění a tvaru zvláštní místo v íránské mytologii a dodnes je symbolem íránského národa.

Naším cílem bude vystoupat na tento vulkán na lyžích. Tomu však musí předcházet vzhledem k nadmořské výšce důsledná aklimatizace v nedalekém pohoří Doberar mountain Ridge. Výstup na Damávand není příliž technicky náročný, ale fyzická zdatnost je nezbytná. Pro úspěšné dosažení cíle je potřeba zvládnout vrcholový den vystoupat 1 400 výškových metrů. Po sestupu z kopce můžeme vyrazit do horkých lázní nebo se věnovat návštěvě významných kulturních památek v Teheránu. Pobyt v léto lokalitě je doprovázen ochotou a přátelstvím místních obyvatel a jejich výtečnou kuchyní.

Rámcový program

1.den

přelet do Teheránu

Přeletíme z Prahy nebo jiného města do Teheránu v Iránu.

 2.den

mezinárodní letiště Teherán - Polour (2 400m) - Golezard (3 550m) - Polour (2 400m)

V ranních hodinách přiletíme na mezinárodní letiště v Teheránu. Zde nás vyzvedne místní průvodce a po přivítání nás převeze do vesnice Polour. Tato malá vesnice se nachází asi 70km na severovýchod od Teheránu ve výšce 2 400m. Po krátkém odpočinku podnikneme lehkou skialpovou aklimatizační túru na nedaleký vrchol Golezard s vrcholem ve výšce 3 550m. Ubytujeme se v nedalekém penzionu.

 3.den

aklimatizační výstup na Angemar ( 4 000m) a následný sjezd

Po časné ranní snídani naše skupina přejede za půl hodiny do vesnice Lasem. Zde je východisko na skialpové túry v oblasti horského hřebenu Doberar. Vhodných vrcholů nad 3 000m, dokonce i nad 4 000m je zde dost. My se pokusíme na lyžích vystoupat na horu Angemar. Obvyklí čas je asi 4 hodiny. Po vrcholových fotkách sjedeme zpět do údolí a na noc přejedeme zpět do penzionu.

4.den

aklimatizační výstup na Doberar ( 4 250m) a následný sjezd

Ráno je opět přesuneme do vesnice Lasem.  Cílem dnešního dne je výstup na nejvyšší vrchol zdejšího pohoří, na vrchol hory Doberar (4 250m). Čas této túry bývá kolem 6 hodin. Pokud se nám to podaří, určitě nebudeme litovat. Pohled z vrcholu na okolní hory a na Damávand je nezapomenutelný.

5 den

Polour (2 400m) - Gosfandsara - základní tábor Damávand (3 040m) - Bargahe Sevom (4 250m)

Po snídani zanecháme vše nepotřebné vybavení na penzionu a přesuneme se terénním autem 4x4 směrem k základnímu táboru Gosfandsara (3 040m). Záleží na sněhových podmínkách kam až bude možné dojet. Zde začíná výstup na Damávand. Dále pokračujeme na lyžích nebo pěšky přibližně 5 hodin do třetího výškového tábora na horskou chatu Bargahe Sevom (4 250m), kde přespíme.

6. den

Bargahe Sevom (4 250m) - vrchol Damávand (5 671m)

Časně zrána zahájíme výstup k vrcholu Mount Damávand (5 671m). Výstup trvá přibližně 7 hodin. Asi 200 výškových metrů pod vrcholem nebývá moc sněhu a musí se postupovat po mačkách. Po dosažení vrcholu budeme asi hodně fotit a nejen kráter této nejvyšší asijské sopky.  Poté sjedeme na lyžích zpět do třetího výškového tábora a pak ještě níže, co nám to sníh dovolí. Sjezd to bude přibližně na 2 hodiny. Dole nás bude čekat terénní auto 4x4 a to nás přepraví do našeho penzionu.

7.den

rezervní den

Pro přídad nedobrého počasí máme v rezervě jeden den. Jestliže úspěšný výstup uskutečníme podle programu, můžeme rezervní den naplnit třeba návštěvou nedalekých minerálních teplých pramenů.

8.den

Polour (2 400 m) - Teherán

Ráno po snídani, zabalíme všechno vybaveni a přepravíme se do Teheránu. Zbývající část dne můžeme poznávat kulturní památky tohoto města. Na noc budeme ubytováni v hotelu.

9.den

Teherán - mezinárodní letiště Teherán - let zpět

Přesun na letiště a odlet zpět domů.

Cenové podmínky

Cena

        39 000 Kč

Cena obsahuje

 • kompletní organizační zajištění
 • služby horského vůdce IFMGA
 • ubytování v hotelu, ubytování na horské chatě, ubytování v údolí
 • služby místního horského vůdce na Damávand
 • místní dopravu v rámci programu
 • permit pro výstup na Damávand
 • certifikát o úspěšném výstupu

Cena neobsahuje

 • letenka
 • jídlo
 • pojištění ( Alpenverein, Uniqua ČHS)
 • vízum pro vstup a pobyt

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ski touring

Mount Elbrus (5 642 m)
Mount Elbrus (5 642 m)9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
 Skitour Bernské Alpy
Skitour Bernské Alpy 5 dní
Švýcarsko, Bernské Alpy
Pětidenní přechod srdcem Bernských Alp. Postup po rozsáhlých ledovcích je kombinován s výstupem na třítisícové vrcholy. A to vše v dosahu čtyřtisícových obrů jako je Jungfrau, Münch, Aletschhorn a Finsteraarrothornu, obra nejvyššího.
70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.2022
70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.20229 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Srdcové eso zimy – Villgratental
Srdcové eso zimy – Villgratental4 dny
Rakousko, Villgratenské hory
Při pohledu z ptačí perspektivy se zdá, že přibližně 50 mohutných vrcholů údolí Villgraten maluje v krajině srdce. Náš skialpově pestrý přechod prochází právě tímto srdcovým esem.
Skitour srdcem Dolomit
Skitour srdcem Dolomit5 dní
Itálie, Dolomity
Fantastická túra pro zkušené, technicky zdatné skialpinisty srdcem Dolomit s podporou vleků, včetně jedinečné horské scenérie a nekonečného, místy strmějšího sjezdu.
25_Ötztalská skitour_21.3.-25,3.2022
25_Ötztalská skitour_21.3.-25,3.20225 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Bez nadsázky lze tuto trasu považovat za jeden z velkolepých rakouských skialpových přechodů, ve kterém naleznete téměř vše, co skialpinismus obnáší. Pomyslnou třešničkou může být výstup na Wildspitze, druhou nejvyšší horu Rakouska.
Ortlerská haute route
Ortlerská haute route5 dní
Itálie, skupina Ortler
V oblasti jižního Tyrolska bývají obvykle jedny z nejlepších sněhových podmínek v Alpách a náš výlet se může pochlubit velkým množstvím úžasných sjezdů. Pomyslným cílem může také být výstup na nejdominantnější horu oblasti – Konigsptize.
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.2022
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.202215 dní
Grónsko, Watkinsovo pohoří
Polární skialpová výprava s cílem vystoupat na tři nejvyšší vrcholy Grónska. Výstup na nejvyšší Mount Gunnbjørn je navíc často považován za dosažení osmého kontinentálního vrcholu pro oblast za severním polárním kruhem.
Graubünden Haute Route
Graubünden Haute Route5 dní
Švýcarsko, pohoří Albula
Úžasný skialpový přechod přes třítisícové vrcholy švýcarského pohoří Albula mezi středisky Sankt Moritz a Davos.
50_Haute Route_11.-184.2022
50_Haute Route_11.-184.20227 dní
Francie - Švýcarsko, Alpy
Haute Route je jeden z nejznámějších a také nejstarších skialpových přechodů, který prochází francouzsko-švýcarskou centrální částí Alp. Cestou míjíme řadu známých čtyřtisícových vrcholů a na závěr nás čeká dlouhý sjezd pod legendárním Matterhornem.
30 Skitour Bernské Alpy long  5.-10.4.2022
30 Skitour Bernské Alpy long 5.-10.4.20226 dní
Švýcarsko, Bernské Alpy
Šestidenní přechod srdcem Bernských Alp. Postup po rozsáhlých ledovcích je kombinován s výstupem na třítisícové vrcholy. A to vše v dosahu čtyřtisícových obrů jako je Jungfrau, Münch, Aletschhorn a Finsteraarrothornu, obra nejvyššího.
Skitour Dolomity Tři Čimy
Skitour Dolomity Tři Čimy5 dní
Itálie, Dolomity
Pětidenní přechod centrální částí Dolomit, který zakončíme poslední etapou vedoucí pod legendárními vrcholy Třech Čim. Výlet, na který určitě dlouho nezapomenete, vychutnáte i díky skvělé italské gastronomii!
Přechod Knedlíkových hor
Přechod Knedlíkových hor4 dny
Rakousko, Gurktalské Alpy
Krásná vícedenní skialpová túra v méně navštěvované části Alp. Výběr toho nejlepšího během 4 denního přechodu pohoří Nockberge.
Skitour Fannes
Skitour Fannes 4 dny
Ïtálie, Dolomity
Velmi oblíbené místo pro skialpinisty v Dolomitech. Na chatě Fannes si najde každý "tu svoji" túru. Na lyžích zde můžeme relaxovat stejně dobře, jako posouvat své limity.
Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Ötztalská skitour přes Ötziho
Ötztalská skitour přes Ötziho5 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Ledovce s jistotou kvalitního sněhu, možnost vystoupat na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze a velmi příjemné horské chaty na trase dělají z této tůry jeden z nejznámějších skialpových přechodů v Rakousku
Skitour traverz Monte Rosa
Skitour traverz Monte Rosa4 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.
Skitour Urner Haute Route
Skitour Urner Haute Route5 dní
Švýcarsko, Urnské Alpy
Užijte si jednu z nejkrásnějších a nejstrmějších cest Haute ve Švýcarsku. Pětidenní přechod z Andermattu do Engelbergu je pro lyžaře!
Skitour Silvretta
Skitour Silvretta4 dny
Rakousko, Silvretta
Čtyřdenní přechod skialpového ráje s možností výstupů na dominantní vrcholy oblasti - Piz Buin a Silvrettahorn.
Skitour Gran Paradiso
Skitour Gran Paradiso5 dní
Itálie, Grajské Alpy
Pětidenní přechod centrální částí národního parku s možností vystoupit na jeden z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.