Kazbek, 5 047m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 2
 • Lokalita: Gruzie, Kavkaz
 • Počet dní: 9 dní
 • Počet účastníků: 6 / horský vůdce

Kazbek, tyčící se nad gruzínským městečkem Stepancminda, je se svojí výškou 5 047 m sedmou nejvyšší horou Kavkazu. Hora, vulkanického původu, je díky své dostupnosti, sklonem svahu a dobrým sněhovým podmínkám ideálním cílem pro výstup na lyžích. Atmostéru místa umocňuje také přítomnost ledové jeskyně Bethelem gruzínských poustevníků a pověst, podle které byl na této hoře trestem, za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus.

Výstup na lyžích po normální cestě není příliš technicky náročný. Trasa výstupu vede převážně po ledovci. Je tedy nutné se orientačně vypořádat průstupem mezi ledovcovými trhlinami a před vrcholem pak zvládnout 100 metroví strmější úsek. Obtížnost výstupu je označována stupněm 2A ruské klasifikace. Pro úspěch na kopci je nezbytná předchozí aklimatizační túra. Důležité je však mít po dobu výstupu příznivé počasí. Za silného větru se totiž hora stává nedostupnou pevností. Po úspěšném výstupu můžeme lyžovat ve volném terénu v nedalekém lyžařském středisku Gudauri.

Rámcový program

1 den

let do Tbilisi

Odlet z Prahy (nebo jiného letiště) do Tbilisi.

2.den

přejezd Tbilisi - Stepantsminda (Kazbegi)

Přiletíme do Tbilisi a přejedeme do 160 km vzdálené vesnice Stepantsminda (Kazbegi). Cestou zastavíme u minerálních pramenů. Odpoledne se ubytujeme v místním hotelu.

3. den

vesnice Stepantsminda - horská chata Bethlemi 3 670 m

V ranních hodinách se terénním vozem přesuneme ke kostelu svaté Trojice na Gergeti, 2170 m a následně vystoupáme 1 600 výškových metrů přes ledovec Gergeti na bývalou meteorologickou stanici Bethlemi 3 670 m. Výstup nám zabere přibližně 5 hodin. Chata bude naším východiskem na horu Kazbek. 

4. den

chata Bethlemi – aklimatizační výstup na Mount Ortsveri 4365 m – chata Bethlemi 3 670 m

Dnes je aklimatizační den. Východ slunce ze základny Bethlemi nám ukáže úchvatné panorama Kavkazu. Za dobrých povětrnostních podmínek se pokusíme vystoupat na Mount Ortsveri 4365 m. Jdeme západním směrem a po dosažení výšky 4 000 m stoupáme ledovým severovýchodním svahem až na vrchol. Cesta nahoru nám zabere 5 hodin. Na chatu Bethlemi sestoupíme stejnou trasou. 

5. den

chata Bethlemi – Kazbek 5 047m - chata Bethlemi

Vrcholový den! Vyrážíme ještě v noci mírným stoupáním po ledovci s četnými trhlinami a postupně dosáhneme velkou sněhovou plošinu ve výšce 4 500 m. Nyní svah nabírá na strmosti a vede k malému sedlu na západní straně vrcholu 4 900 m. Na vrchol se dostáváme 45° svahem a podle podmínek se rozhodneme, zda-li ho také vystoupáme na lyžích, či půjdeme v pouze mačkách. Cesta na vrchol z chaty Bethlemi je v optimálních podmínkách na 8 hodin a cesta z vrcholu zpět do chaty bývá kolem 4 hodin. Čeká nás 13km dlouhá trasa s převýšením 1350 m.

6. den

sestup do údolí – Stepantsminda,  (rezervní den)

Rezervní den pro výstup, pokud nám nebude v předchozích dne přát počasí. V případě úspěšného výstupu sjedeme na lyžích dolů do vesnice Kazbegi. 

7. den

Stepantsminda – lyžařské středisko Gudauri 2 200 m

Rezervní den pro sestup. V případě, že vše probíhá podle plánu je možné cestou do Tbilisi navštívit lyžařský areál Gudauri 2 200 m. Kromě upravených sjezdovek je zde velký prostor na jízdu ve volném terénu a případně lze vystoupat na i vrcholy hor Sadzeli 3300 m a Mount Bidara 3 100 m. Ubytováni je zajištěno v místním penzionu.

8.den

lyžařské středisko Gudauri 2 200 m - Tbilisi

Dopoledne je možné strávit ještě na lyžích a po obědě již přejedeme do Tbilisi.  Pobyt v Gruzii zakončíme večerní prohlídkou města.

9.den

let do Prahy

Přejezd z hotelu na letiště a odlet domů.

Cenové podmínky

Cena

     35 000 Kč

Cena obsahuje

 • organizační zajištění
 • služby horského vůdce, jeho náklady a profesní pojištění
 • společné lezecké vybavení
 • ubytování 
 • snídaně a večeře
 • veškeré přesuny v Gruzii (z letiště a zpět, k lanovkám a zpět)
 • satelitní telefon pro použití v nouzi
 • certifikát o výstupu

Cena neobsahuje

 • letenka Praha - Tbilisi (cca 8 000 Kč+ případné pojištění storna)
 • skialpové vybavení (po dohodě je možné zajistit zapůjčení)
 • skipasy
 • osobní pojištění (po dohodě je možné zajistit jeho vyřízení)
 • případný fakultativní program
 • ostatní neuvedené

Termíny

22.04.2021 - 30.04.2021, Volné termíny Rezervovat

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ski touring

Haute Route
Haute Route 9 dní
Francie - Švýcarsko, Alpy
Haute Route je jeden z nejznámějších a také nejstarších skialpových přechodů, který prochází francouzsko-švýcarskou centrální částí Alp. Cestou míjíme řadu známých čtyřtisícových vrcholů a na závěr nás čeká dlouhý sjezd pod legendárním Matterhornem.
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Skitour Gran Paradiso
Skitour Gran Paradiso5 dní
Itálie, Grajské Alpy
Pětidenní přechod centrální částí národního parku s možností vystoupit na jeden z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.
Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Skitour Silvretta
Skitour Silvretta4 dny
Rakousko, Silvretta
Čtyřdenní přechod skialpového ráje s možností výstupů na dominantní vrcholy oblasti - Piz Buin a Silvrettahorn.
Skitour Bernské Alpy
Skitour Bernské Alpy5 dní
Švýcarsko, Bernské Alpy
Pětidenní přechod srdcem Bernských Alp. Postup po rozsáhlých ledovcích je kombinován s výstupem na třítisícové vrcholy. A to vše v dosahu čtyřtisícových obrů jako je Jungfrau, Münch, Aletschhorn a Finsteraarrothornu, obra nejvyššího.
Kazbek, 5 047m
Kazbek, 5 047m9 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Skitour Urner Haute Route
Skitour Urner Haute Route5 dní
Švýcarsko, Urnské Alpy
Užijte si jednu z nejkrásnějších a nejstrmějších cest Haute ve Švýcarsku. Pětidenní přechod z Andermattu do Engelbergu je pro lyžaře!
Skitour traverz Monte Rosa
Skitour traverz Monte Rosa4 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.
Ötztalská skitour přes Ötziho
Ötztalská skitour přes Ötziho5 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Ledovce s jistotou kvalitního sněhu, možnost vystoupat na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze a velmi příjemné horské chaty na trase dělají z této tůry jeden z nejznámějších skialpových přechodů v Rakousku
Přechod Knedlíkových hor
Přechod Knedlíkových hor4 dny
Rakousko, Gurktalské Alpy
Krásná vícedenní skialpová túra v méně navštěvované části Alp. Výběr toho nejlepšího během 4 denního přechodu pohoří Nockberge.
Srdcové eso zimy – Villgratental
Srdcové eso zimy – Villgratental4 dny
Rakousko, Villgratenské hory
Při pohledu z ptačí perspektivy se zdá, že přibližně 50 mohutných vrcholů údolí Villgraten maluje v krajině srdce. Náš skialpově pestrý přechod prochází právě tímto srdcovým esem.
Skitour srdcem Dolomit
Skitour srdcem Dolomit5 dní
Itálie, Dolomity
Fantastická túra pro zkušené, technicky zdatné skialpinisty srdcem Dolomit s podporou vleků, včetně jedinečné horské scenérie a nekonečného, místy strmějšího sjezdu.
Skitour Dolomity Tři Čimy
Skitour Dolomity Tři Čimy5 dní
Itálie, Dolomity
Pětidenní přechod centrální částí Dolomit, který zakončíme poslední etapou vedoucí pod legendárními vrcholy Třech Čim. Výlet, na který určitě dlouho nezapomenete, vychutnáte i díky skvělé italské gastronomii!
Skitour Lavarella
Skitour Lavarella3 dny
Ïtálie, Dolomity
Velmi oblíbené místo pro skialpinisty v Dolomitech. Na chatě Lavarella si najde každý "tu svoji" túru. Na lyžích zde můžeme relaxovat stejně dobře, jako posouvat své limity.
Ötztalská skitour
Ötztalská skitour5 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Bez nadsázky lze tuto trasu považovat za jeden z velkolepých rakouských skialpových přechodů, ve kterém naleznete téměř vše, co skialpinismus obnáší. Pomyslnou třešničkou může být výstup na Wildspitze, druhou nejvyšší horu Rakouska.
Ortlerská haute route
Ortlerská haute route5 dní
Itálie, skupina Ortler
V oblasti jižního Tyrolska bývají obvykle jedny z nejlepších sněhových podmínek v Alpách a náš výlet se může pochlubit velkým množstvím úžasných sjezdů. Pomyslným cílem může také být výstup na nejdominantnější horu oblasti – Konigsptize.
Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku
Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku15 dní
Grónsko, Watkinsovo pohoří
Polární skialpová výprava s cílem vystoupat na tři nejvyšší vrcholy Grónska. Výstup na nejvyšší Mount Gunnbjørn je navíc často považován za dosažení osmého kontinentálního vrcholu pro oblast za severním polárním kruhem.