Kilimanjaro, 5 885m

 • Fyzická náročnost: 2
 • Technická náročnost: 1
 • Lokalita: Tanzánie, Kibo
 • Počet dní: 12 dní
 • Počet účastníků: 6 / horský vůdce, průvodce

Na severní hranici Tanzánie, 300 km jižně od rovníku se nachází hora Kilimandžáro jeden ze symbolů Afriky. S titulem "nejvyšší v Africe" je zároveň nejsnáze dosažitelný vrchol projektu 7summits. Hora v Národního parku Kilimandžáro vystupuje nad okolní terén o víc jak 4 000 m a tvoří zde dominantu. Panují zde specifické klimatické podmínky a při výstupu procházíte několika vegetačními stupni. Začínáme v tropickém pásmu a s přibývající výškou se postupně mění okolní fauna i flóra. Vrchol pak již ovládají zcela arktické podmínky. 

Výstup lze uskutečnit bez horolezeckého vybavení, ale je povinné využít místní průvodce a servisní služby na kopci. Na Kilimandžáru je naprosto nezbytná dobrá aklimatizace, bez které kopec zvládněte s utrpením, nebo vůbec. Technicky je hora nenáročná, ale určitě se ji nevyplatí podceňovat.

Mezi nejobvyklejší výstupové trasy na Kilimandžáro patří následující směry:

 • Cesta Lemosho - Jedna z nejkrásnějších cest na Kilimandžáro, na které se velmi dobře aklimatizujete. Začíná ne výšce 2 250m a pomalu stoupá na délce trasy přes 70km. V druhé půlce cesty je trochu vyšší provoz. Program výstupu je na 10 dnů.
 • Cesta Rongai - Klidná trasa ze severní strany, která je sušší než jižní trasy. Proto je oblíbená hlaně v měsících březen až květen. Z vrcholu sestupujeme  na jižní stranu, cestou Marangu. Program výstupu je na 9 dní.
 • Cesta Machame - Je jedna z nejhezčích a často využívaných výstupových cest s vysokou úspěšností dosažení vrcholu Kilimandžára. Nezapomenutelná divočina, narušena pouze úzkou cestou posetou turisty. Program výstupu je na 9 dní.
 • Cesta Marangu - Dříve byla nejoblíbenější cestou na vrchol. Velmi rychle se však nabírá výška a tak hrozí při nedostatečné aklimatizaci riziko výškové nemoci. Před výstupem je potřeba se aklimatizovat! Program výstupu je na 8 dní.
 • Cesta Shira - západní cesta je určena pro horolezce, kteří jsou již dobře aklimatizovaný ze sousedního Mount Meru. Během výstupu se rychle nabírá výška. Trasa je dlouhá a prochází nejvíce okouzlující částí Kilimandžára.  Program výstupu je na 9 dní.
 • Cesta Umbwe - Málo frekventovaná, přímá a úchvatně krásná cesta pro zdatnější a dobře aklimatizované horolezce. Postupujeme přes skalní bariéry Breach Wall a údolí Barranco.Trasa je vhodná i pro sestup. Program výstupu je na 8 dní.
 • Cesta Mweka - Nejkratší, nejpřímější a nejstrmější cesta na vrchol. Fyzicky náročná i pro dobře aklimatizovaného horolezce. Často se používá jako sestupová cesta z vrcholu Kilimandžára. Prohram výstupu je na 8 dní.

Konečná délka výpravy pak záleží na zvolené výstupové cestě a na kombinaci dalšího programu. Můžu doporučit safary v národním parku Arusha (alkalické jezero Momella, kráter Ngurdutu, pozorování buvolů, žiraf, slonů, paviánů) nebo aklimatizační výstup na druhou nejvyšší horu Tanzanie Mt. Meru (4 565 m) s jedinečným pohledem na Kilimandžáro. V rámcovém programu je popsaná nejčastěji využívaná výstupová trasa - cesta Machame.

Rámcový program

1.den

začátek cesty Machame (1 640m)  - tábor Machame (3 010m)

Přesun do NP Kilimandžáro. Od brány parku (1 640m) procházíme deštným pralesem po klikaté stezce a po hřebeni. Dole může být stezka blátivá a kluzká. Pokračujeme až do tábora Machame (3 010m)

Shrnutí: vzdálenost 11km, čas etapy 7 h, výstup 1 370m

2.den

tábor Machame (3 010m) - tábor Shira (3 840m)

Po snídani opustíme pahorkatinu deštného pralesa a pokračujeme po vzestupné cestě. Procházíme strmým skalnatým hřebenem až do jeho konce. Trasa typickou vysokohorskou krajinou se tady stáčí na západ. Čas na odpočinek a večeři budeme mít v kempu Shira (3 840m).

Shrnutí: vzdálenost 6km, čas etapy 6 h, výstup 830 m

3.den

tábor Shira ( 3 840m) - Lava Tower - tábor Barranco (3 960m)

Z tábora Shira pokračujeme po východním hřebeni, míjíme křižovatku k vrcholu Kibo. Jdeme dále na jihovýchod směrem k Lávové věži (4 640 m), nazývané „Žraločí zub“. Krátce za věží dojdeme k druhé křižovatce, která nás vede až k ledovci Arrow. Následuje sestup dolů k chatě Barranco (3 960 m).

Shrnutí: vzdálenost 10 km, čas etapy 7 h, výstup 800 m, sestup 680 m

4.den

tábor Barranco (3 960m) - tábor Karanga (4 035m)

Po snídani opouštíme Barranco a pokračujeme strmým hřebenem kolem Barranco Wall do tábora v údolí Karanga (4 035m). Toto je krátký den určený pro aklimatizaci.

Shrnutí: vzdálenost 5 km, čas etapy 4 h, výstup 75 m

5.den

tábor Karanga (4 035m) - tábor Barafu (4 640m)

Z tábora Karangu postupujeme nahoru k táboru Barafu. Tím jsme dokončili jižní okruh, který nabízí pohledy na vrchol z mnoha různých úhlů. Zde se utáboříme, odpočíváme, užíváme si večeře a připravujeme se na vrchol. Z tábora jsou vidět dva vrcholy Mawenzi a Kibo.

Shrnutí: vzdálenost 4 km, čas etapy 4 h, výstup 605 m

6.den

tábor Barafu (4 640m) - vrchol Uhuru Peak (5895 m) - tábor Mweka (3 080 m)

Po půlnoci zahájíme výstup na vrchol mezi ledovci Rebmann a Ratzel. Vydáme se severozápadním směrem a stoupáte suťí směrem k Stella Point na okraji kráteru. Toto je mentálně a fyzicky nejnáročnější část treku. V Stella Point obvykle dáme krátký odpočinek a pozorujeme nejskvostnější východ slunce, jaký kdy v Africe uvidíte. Ze Stella Point se můžete během výstupu na vrchol setkat i se sněhem. Na Uhuru Peak jste dosáhli nejvyššího výškového bodu Kilimandžára a celé Afriky. Když budeme rychlí, uvidíme východ slunce z vrcholu.
Z vrcholu sestupujeme rovně dolů do tábora Mweka Hut.

Shrnutí: vzdálenost 5 km stoupání, 12km klesání, čas etapy 8 h výstup, 5 h, výstup 1 255 m, sestup 2 815m

7.den

tábor Mweka (3 080 m) - vesnice Mweka (1 630m) - Arusha

Po ránu sestoupíme až dolů k bráně parku Mweka. V nižších nadmořských výškách může být cesta mokrá a zablácená. Od brány pokračujete další hodinu do vesnice Mweka. Ve vesnici na nás bude čekat vozidlo, které nás odveze zpět do hotelu v Arusha.

Shrnutí: vzdálenost 10 km, čas etapy 4 h, sestup 1 450 m

Cenové podmínky

Cena

na vyžádání

Cena obsahuje

 • mezinárodní horský vůdce IFMGA a jeho náklady
 • místní kvalifikovaný horský vůdce, pomocní průvodci, nosiči a kuchař a jejich platy
 • zpáteční transfery mezi letištěm Kilimandžáro a letištěm Arusha
 • ubytování se snídaní v hotelu noc před a večer po výstupu
 • přesun z hotelu do výchozího bodu pro výstup a po výstupu zpět do hotelu
 • velké porce čerstvého, zdravého a výživného jídla
 • všechny poplatky za vstup do národního parku Kilimandžáro a poplatky za kempování a povolení k lezení
 • poplatky za záchranné akce v národním parku Kilimandžáro
 • nouzový kyslík pro případ záchrany
 • snídaně, oběd a večeře, stejně jako teplé nápoje během výstupu
 • campingové vybavení (stany, táborové židle a stoly)
 • voda na mytí každý den
 • nosiči  (maximální váha 15 kg )
 • tanzanská daň z turistických aktivit
 • certifikáty národního parku Kilimandžáro a MG 9000 o vašem úspěšném výstupu

 Cena neobsahuje

 • mezinárodní lety a letištní poplatky
 • povinné tipy pro průvodce, nosiče a kuchaře (průměrný tip je od 230 do 300 USD na klienta)
 • vízum do Tanzanie
 • zdravotní požadavky (např.očkování žlutá horečka)
 • cestovní a zdravotní pojištění
 • osobní vybavení pro turistiku a trekking a další osobní věci
 • volitelná, ale vysoce doporučená přenosná toaleta
 • osobní léky a tablety na čištění vody

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Expedice

Mount Giluwe, 4 368 m
Mount Giluwe, 4 368 m12 dní
Papua Nová Gunia, Austrálie a Oceánie
Nejvyšší vulkán Austrálie a Oceánie se nachází v exotickém prostředí Papui-Nové Guineji. Přístup tropickým pralesem, přívětiví domorodci, užasné lezení na šedé skále a výhledy plné barev.
Pico de Orizaba, 5 636 m
Pico de Orizaba, 5 636 m12 dní
Mexiko, Sierra Volcanica Transversal
Mexický ledový vulkán, nejvyšší v severní Americe. Místní ho nazývají Hvězdnou horou. Snad podle ledovce pokrývajicí vrchol, snad podle vrcholového kříže dotýkajícího se nebe.
Ojos del Salado, 6 893 m
Ojos del Salado, 6 893 m12 dní
Chile, Andy
Nad jedním z nejsušších míst na zemi, pouští Atacama, vyrůstá nejvyšší aktivní vulkán jižní Ameriky a celé naší planety. A pozor na vodu ! Tady se opravdu místní voda pít nesmí.
Mount Kenya, 5 199m
Mount Kenya, 5 199m14 dní
Keňa
Druhá nejvyšší hora Afriky, která je rovněž sopečného původu a lezecky je náročnější než nedaleké Kilimanžáro. Africká příroda plná života se zde dotýká vrcholových tropických ledovců. Pospěšte si, ledovce zde ustupují!
Ama Dablam, 6 812 m
Ama Dablam, 6 812 m
Nepál, oblast Mount Everest
Matka s perlovým náhrdelníkem, tak mnozí nazývají jednu z nejkrásnějších himálajských hor.
Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Alpamayo, 5 947m
Alpamayo, 5 947m
Peru, Jižní Amerika
Dokonalá sněhová pyramida, a i když to není nejvyšší hora oblasti, její magičnost daleko přesahuje hranice Peru ve kterém se nachází. Stačí čtyři dny chůze od nejbližší civilizace a můžete si už vytáhnout cepíny.
Mount Elbrus (5 642 m)
Mount Elbrus (5 642 m)9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?
90_Mount Logan, 5 959m_29.5 - 22.6. 2022
90_Mount Logan, 5 959m_29.5 - 22.6. 202225 dní
Kanada, Saint Elias Mountains
Druhá nejvyšší hora Severní Ameriky je jeden z největších horských masívů na naší planetě. Naprostá odloučenost a tvrdé podnebí Aljašky jsou možná důvodem, proč horu navštíví za sezónu jen pár desítek horolezců. Rozhodně ale není moc míst na zemi, kde můžete vidět oceán z výšky téměř 6 000 m.
Carstensz Pyramid, 4 884 m
Carstensz Pyramid, 4 884 m21 dní
Indonézie, Papua, Sudirman
Nejvyšší hora světadílu Austrálie a oceánie. Etapa přístupu k hoře tropickým pralesem se dá nazvat doslova dobrodružstvím. Finálový výstup po skále je již za odměnu.
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.2022
80_Mount Gunnbjørn, 3 694m a další vrcholy v Grónsku_10. -25.5.202215 dní
Grónsko, Watkinsovo pohoří
Polární skialpová výprava s cílem vystoupat na tři nejvyšší vrcholy Grónska. Výstup na nejvyšší Mount Gunnbjørn je navíc často považován za dosažení osmého kontinentálního vrcholu pro oblast za severním polárním kruhem.
Mount Everest, 8 850m
Mount Everest, 8 850m
Nepál, Himaláje
Tuhle horu zná i malé dítě a pro někoho může být i životním cílem. Díky modernímu vybavení, servisu na kopci a výborné předpovědi počasí je hora méně náročná než kdysy. Vystoupat na ní ale stejně musí každý sám.
Aconcagua, 6 961 m
Aconcagua, 6 961 m23 dní
Argentina, Andy
Z oblasti argentinské Mendozy, proslulého kraje jihoamerického vína, můžeme po pár aklimatizačních dnech odšlapávat výškové metry této nejvyšší hory jižní Ameriky a celé jižní polokoule.
Mount Sidley, 4 285 m
Mount Sidley, 4 285 m
Antarktida
Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou. Že je tato hora ale hodně nedostupná, je každému jasné.
70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.2022
70_Kazbek (5 047m)_23.-30.4.20229 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Mount Vinson, 4 892m
Mount Vinson, 4 892m15 dní
Antarktida, pohoří Ellsworth
Výstup v jedinečném prostředí, tvořeným snad všemi odstíny bílé. Místo, kde se nekonečná panenská plocha dotýká nebe. I to je výstup na nejvyšší horu Antarktidy.