Kilimanjaro, 5 885m

 • Fyzická náročnost: 2
 • Technická náročnost: 1
 • Lokalita: Tanzánie, Kibo
 • Počet dní: 12 dní
 • Počet účastníků: 6 / horský vůdce, průvodce

Na severní hranici Tanzánie, 300 km jižně od rovníku se nachází hora Kilimandžáro jeden ze symbolů Afriky. S titulem "nejvyšší v Africe" je zároveň nejsnáze dosažitelný vrchol projektu 7summits. Hora v Národního parku Kilimandžáro vystupuje nad okolní terén o víc jak 4 000 m a tvoří zde dominantu. Panují zde specifické klimatické podmínky a při výstupu procházíte několika vegetačními stupni. Začínáme v tropickém pásmu a s přibývající výškou se postupně mění okolní fauna i flóra. Vrchol pak již ovládají zcela arktické podmínky. 

Výstup lze uskutečnit bez horolezeckého vybavení, ale je povinné využít místní průvodce a servisní služby na kopci. Na Kilimandžáru je naprosto nezbytná dobrá aklimatizace, bez které kopec zvládněte s utrpením, nebo vůbec. Technicky je hora nenáročná, ale určitě se ji nevyplatí podceňovat.

Mezi nejobvyklejší výstupové trasy na Kilimandžáro patří následující směry:

 • Cesta Lemosho - Jedna z nejkrásnějších cest na Kilimandžáro, na které se velmi dobře aklimatizujete. Začíná ne výšce 2 250m a pomalu stoupá na délce trasy přes 70km. V druhé půlce cesty je trochu vyšší provoz. Program výstupu je na 10 dnů.
 • Cesta Rongai - Klidná trasa ze severní strany, která je sušší než jižní trasy. Proto je oblíbená hlaně v měsících březen až květen. Z vrcholu sestupujeme  na jižní stranu, cestou Marangu. Program výstupu je na 9 dní.
 • Cesta Machame - Je jedna z nejhezčích a často využívaných výstupových cest s vysokou úspěšností dosažení vrcholu Kilimandžára. Nezapomenutelná divočina, narušena pouze úzkou cestou posetou turisty. Program výstupu je na 9 dní.
 • Cesta Marangu - Dříve byla nejoblíbenější cestou na vrchol. Velmi rychle se však nabírá výška a tak hrozí při nedostatečné aklimatizaci riziko výškové nemoci. Před výstupem je potřeba se aklimatizovat! Program výstupu je na 8 dní.
 • Cesta Shira - západní cesta je určena pro horolezce, kteří jsou již dobře aklimatizovaný ze sousedního Mount Meru. Během výstupu se rychle nabírá výška. Trasa je dlouhá a prochází nejvíce okouzlující částí Kilimandžára.  Program výstupu je na 9 dní.
 • Cesta Umbwe - Málo frekventovaná, přímá a úchvatně krásná cesta pro zdatnější a dobře aklimatizované horolezce. Postupujeme přes skalní bariéry Breach Wall a údolí Barranco.Trasa je vhodná i pro sestup. Program výstupu je na 8 dní.
 • Cesta Mweka - Nejkratší, nejpřímější a nejstrmější cesta na vrchol. Fyzicky náročná i pro dobře aklimatizovaného horolezce. Často se používá jako sestupová cesta z vrcholu Kilimandžára. Prohram výstupu je na 8 dní.

Konečná délka výpravy pak záleží na zvolené výstupové cestě a na kombinaci dalšího programu. Můžu doporučit safary v národním parku Arusha (alkalické jezero Momella, kráter Ngurdutu, pozorování buvolů, žiraf, slonů, paviánů) nebo aklimatizační výstup na druhou nejvyšší horu Tanzanie Mt. Meru (4 565 m) s jedinečným pohledem na Kilimandžáro. V rámcovém programu je popsaná nejčastěji využívaná výstupová trasa - cesta Machame.

Rámcový program

1.den

začátek cesty Machame (1 640m)  - tábor Machame (3 010m)

Přesun do NP Kilimandžáro. Od brány parku (1 640m) procházíme deštným pralesem po klikaté stezce a po hřebeni. Dole může být stezka blátivá a kluzká. Pokračujeme až do tábora Machame (3 010m)

Shrnutí: vzdálenost 11km, čas etapy 7 h, výstup 1 370m

2.den

tábor Machame (3 010m) - tábor Shira (3 840m)

Po snídani opustíme pahorkatinu deštného pralesa a pokračujeme po vzestupné cestě. Procházíme strmým skalnatým hřebenem až do jeho konce. Trasa typickou vysokohorskou krajinou se tady stáčí na západ. Čas na odpočinek a večeři budeme mít v kempu Shira (3 840m).

Shrnutí: vzdálenost 6km, čas etapy 6 h, výstup 830 m

3.den

tábor Shira ( 3 840m) - Lava Tower - tábor Barranco (3 960m)

Z tábora Shira pokračujeme po východním hřebeni, míjíme křižovatku k vrcholu Kibo. Jdeme dále na jihovýchod směrem k Lávové věži (4 640 m), nazývané „Žraločí zub“. Krátce za věží dojdeme k druhé křižovatce, která nás vede až k ledovci Arrow. Následuje sestup dolů k chatě Barranco (3 960 m).

Shrnutí: vzdálenost 10 km, čas etapy 7 h, výstup 800 m, sestup 680 m

4.den

tábor Barranco (3 960m) - tábor Karanga (4 035m)

Po snídani opouštíme Barranco a pokračujeme strmým hřebenem kolem Barranco Wall do tábora v údolí Karanga (4 035m). Toto je krátký den určený pro aklimatizaci.

Shrnutí: vzdálenost 5 km, čas etapy 4 h, výstup 75 m

5.den

tábor Karanga (4 035m) - tábor Barafu (4 640m)

Z tábora Karangu postupujeme nahoru k táboru Barafu. Tím jsme dokončili jižní okruh, který nabízí pohledy na vrchol z mnoha různých úhlů. Zde se utáboříme, odpočíváme, užíváme si večeře a připravujeme se na vrchol. Z tábora jsou vidět dva vrcholy Mawenzi a Kibo.

Shrnutí: vzdálenost 4 km, čas etapy 4 h, výstup 605 m

6.den

tábor Barafu (4 640m) - vrchol Uhuru Peak (5895 m) - tábor Mweka (3 080 m)

Po půlnoci zahájíme výstup na vrchol mezi ledovci Rebmann a Ratzel. Vydáme se severozápadním směrem a stoupáte suťí směrem k Stella Point na okraji kráteru. Toto je mentálně a fyzicky nejnáročnější část treku. V Stella Point obvykle dáme krátký odpočinek a pozorujeme nejskvostnější východ slunce, jaký kdy v Africe uvidíte. Ze Stella Point se můžete během výstupu na vrchol setkat i se sněhem. Na Uhuru Peak jste dosáhli nejvyššího výškového bodu Kilimandžára a celé Afriky. Když budeme rychlí, uvidíme východ slunce z vrcholu.
Z vrcholu sestupujeme rovně dolů do tábora Mweka Hut.

Shrnutí: vzdálenost 5 km stoupání, 12km klesání, čas etapy 8 h výstup, 5 h, výstup 1 255 m, sestup 2 815m

7.den

tábor Mweka (3 080 m) - vesnice Mweka (1 630m) - Arusha

Po ránu sestoupíme až dolů k bráně parku Mweka. V nižších nadmořských výškách může být cesta mokrá a zablácená. Od brány pokračujete další hodinu do vesnice Mweka. Ve vesnici na nás bude čekat vozidlo, které nás odveze zpět do hotelu v Arusha.

Shrnutí: vzdálenost 10 km, čas etapy 4 h, sestup 1 450 m

Cenové podmínky

Cena

na vyžádání

Cena obsahuje

 • mezinárodní horský vůdce IFMGA a jeho náklady
 • místní kvalifikovaný horský vůdce, pomocní průvodci, nosiči a kuchař a jejich platy
 • zpáteční transfery mezi letištěm Kilimandžáro a letištěm Arusha
 • ubytování se snídaní v hotelu noc před a večer po výstupu
 • přesun z hotelu do výchozího bodu pro výstup a po výstupu zpět do hotelu
 • velké porce čerstvého, zdravého a výživného jídla
 • všechny poplatky za vstup do národního parku Kilimandžáro a poplatky za kempování a povolení k lezení
 • poplatky za záchranné akce v národním parku Kilimandžáro
 • nouzový kyslík pro případ záchrany
 • snídaně, oběd a večeře, stejně jako teplé nápoje během výstupu
 • campingové vybavení (stany, táborové židle a stoly)
 • voda na mytí každý den
 • nosiči  (maximální váha 15 kg )
 • tanzanská daň z turistických aktivit
 • certifikáty národního parku Kilimandžáro a MG 9000 o vašem úspěšném výstupu

 Cena neobsahuje

 • mezinárodní lety a letištní poplatky
 • povinné tipy pro průvodce, nosiče a kuchaře (průměrný tip je od 230 do 300 USD na klienta)
 • vízum do Tanzanie
 • zdravotní požadavky (např.očkování žlutá horečka)
 • cestovní a zdravotní pojištění
 • osobní vybavení pro turistiku a trekking a další osobní věci
 • volitelná, ale vysoce doporučená přenosná toaleta
 • osobní léky a tablety na čištění vody

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ohnivá koruna světa

Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Mount Giluwe, 4 368 m
Mount Giluwe, 4 368 m12 dní
Papua Nová Gunia, Austrálie a Oceánie
Nejvyšší vulkán Austrálie a Oceánie se nachází v exotickém prostředí Papui-Nové Guineji. Přístup tropickým pralesem, přívětiví domorodci, užasné lezení na šedé skále a výhledy plné barev.
Pico de Orizaba, 5 636 m
Pico de Orizaba, 5 636 m12 dní
Mexiko, Sierra Volcanica Transversal
Mexický ledový vulkán, nejvyšší v severní Americe. Místní ho nazývají Hvězdnou horou. Snad podle ledovce pokrývajicí vrchol, snad podle vrcholového kříže dotýkajícího se nebe.
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Ojos del Salado, 6 893 m
Ojos del Salado, 6 893 m12 dní
Chile, Andy
Nad jedním z nejsušších míst na zemi, pouští Atacama, vyrůstá nejvyšší aktivní vulkán jižní Ameriky a celé naší planety. A pozor na vodu ! Tady se opravdu místní voda pít nesmí.
Mount Sidley, 4 285 m
Mount Sidley, 4 285 m
Antarktida
Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou. Že je tato hora ale hodně nedostupná, je každému jasné.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?