Matterhorn, 4 478m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 3
 • Lokalita: Švýcarsko, Walliské Alpy
 • Počet dní: 3 dny
 • Počet účastníků: 1 / horský vůdce

Matterhorn nebo její italský název Monte Cervino, dominantní hora na švýcarsko-italské hranici, je snem mnoha horolezců a vysokohorských turistů. Se svojí výškou 4 478m je sedmou nejvyšší horou Alp. Díky jejímu tvaru dokonalé pyramidy a osamělosti je jednou z nejvíce fotografovanou horou v Evropě.  Na horu vede celá řada náročných cest. Mezi nejlehčí a zároveň nejčastěji lezené patří Hornligrat (švýcarská normálka) a Liongrat (italská normálka). Za dobrého počasí a při nezasněžené skále se nejedná o extrémně náročné lezení.  Při novém sněhu nebo špatné viditelnosti je však výstup oběma směry výrazně náročnější. Pro úspěšné zdolání vrcholu potřebujete především dobrou kondici. V rámci přípravy se soustřeďte na běhání, nejlépe do kopce, a na jízdu na kole.

Hörnligrat

Východiskem pro nejčastější výstupovou trasu, kterou je "švýcarská normálka", je chata Hornli která nám nabízí ubytování včetně polopenze. Přístup na chatu z Zermattu je lanovkou na Schwarzsee a poté pěšky.  Ráno z chaty vyrážíme kolem čtvrté hodiny a musíme vystoupat a pak sestoupit zpět 1200 výškových metrů. Ve výšce 4000m se ještě nachází bivakovací chata Solvay, která slouží pouze pro nouzové situace a nelze s ní pro plánování výstupu počítat. Výstup je obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 1200m a doba výstupu je 3-5h.

Liongrat

Další možná výstupová cesta  "italská normálka" má východisko na chatě Carrel. Chata je otevřena celoročně, ale je bez obsluhy. I samotný výstup na chatu nelze považovat za chodecký terén. Na chatu vystupujeme pěšky z Cervinie. Trasa je strmější než u švýcarské normáky, ale obtížnost značně snižuje fixní zajištění. Rozhodně se však nejedná o ferátu. Sestup z vrcholu je stejnou trasou. Výstup je obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 650m a doba výstupu je 5-8h.

Traverz Matterhornu

Jedná se o kombinaci dvou výše popsaných výstupových tras, kdy jedním směrem vystoupíme na vrchol a druhou trasou sestoupíme. Obvykle nahoru vylezeme Liongradem a pak se po sestupu Hörnligradem vrátíme do Italie lanovkou.

Rámcový program:

SV hřeben, Hörnligrat (švýcarská normálka)                                                                                                                                                                                                                                                    

výstup obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol  1200m, doba výstupu je 3-5h

1. den

Naším prvním cílem je  především dostatečná aklimatizace a rozhýbání se v horském terénu. Zvolíme proto výstup na některou z nejjednodušších okolních čtyřtisícovek Wallisu. Vybraný kopec nás nesmí výrazně unavit. Často se chodí na Breithorn či jeho traverz a to především pro jeho snadnou dostupnost. V odpoledních hodinách se pak ještě můžeme přesunout pod Matterhorn na chatu Hornli. 

2. den

Z chaty vyrážíme ve čtyři hodiny ráno a pokud chceme být úspěšní, musíme být dostatečně rychlý. Větší část výstupu postupujeme za svitu čelovek. V druhé půlce výstupu míjíme chatu Solvey a o něco výš postupujeme po fixních lanech. Zanedlouho poté vystupujeme až italskému vrcholovému kříži. Sestupujeme to stejné trase.

3. den

Rezervní den

JZ hřeben, Liongrat (italská normálka)                                                                                                                                                                                                                                                           

výstup obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol  650m, doba výstupu je 5-8h

1. den

Cena:

 •  30 000 Kč

Cena obsahuje:

 • organizační zajištění
 • vedení horským vůdcem UIAGM, včetně jeho nákladů na lavovky, ubytování a jeho profesního pojištění
 • možnost zapůjčení kvalitní výzbroje
 • certifikát o výstupu

Cena neobsahuje:

 • ubytování, lanovky, jídlo
 • doprava do Zermattu a zpět
 • osobní pojištění
 • ostatní neuvedené

 

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.