Matterhorn, 4 478m

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 3
 • Lokalita: Švýcarsko, Walliské Alpy
 • Počet dní: 3 dny
 • Počet účastníků: 1 / horský vůdce
 • Cena: dohodou

Každý, kdo trochu leze v Alpách chce dříve či později vystoupat na Matterhorn. Přiznávám, že je to svým vzhledem moc krásná hora. Pro mne, coby horského vůdce, je to náročná práce. Převýšení z chaty je víc než kilometr, většinou se jde současně na krátké lano a zpátky na chatě chci být na pozdní oběd. Ne kvůli hladu, ale jestli něco fakt na Matterhornu potkat nechci, tak je to bouřka. Kdo pravidelně běhá nebo jezdí na kole tak je na výstup z větší části připraven.

Matterhorn nebo její italský název Monte Cervino, dominantní hora na švýcarsko-italské hranici, je snem mnoha horolezců a vysokohorských turistů. Se svojí výškou 4 478m je sedmou nejvyšší horou Alp. Díky jejímu tvaru dokonalé pyramidy a osamělosti je jednou z nejvíce fotografovanou horou v Evropě.  Na horu vede celá řada náročných cest. Mezi nejlehčí a zároveň nejčastěji lezené patří Hornligrat (švýcarská normálka) a Liongrat (italská normálka). Za dobrého počasí a při nezasněžené skále se nejedná o extrémně náročné lezení.  Při novém sněhu nebo špatné viditelnosti je však výstup oběma směry výrazně náročnější. Pro úspěšné zdolání vrcholu potřebujete především dobrou kondici. 

Hörnligrat

Východiskem pro nejčastější výstupovou trasu, kterou je "švýcarská normálka", je chata Hornli která nám nabízí ubytování včetně polopenze. Přístup na chatu z Zermattu je lanovkou na stanici Schwarzsee a poté pěšky.  Ráno z chaty vyrážíme kolem čtvrté hodiny a musíme vystoupat a pak sestoupit zpět 1200 výškových metrů. Ve výšce 4000m se ještě nachází bivakovací chata Solvay, která slouží pouze pro nouzové situace a nelze s ní pro plánování výstupu počítat. Výstup je obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 1 200m a doba výstupu je 3-5h.

Liongrat

Další možná výstupová cesta  "italská normálka" má východisko na chatě Carrel. Chata je otevřena celoročně, ale je bez obsluhy. I samotný výstup na chatu nelze považovat za chodecký terén. Na chatu vystupujeme pěšky z Cervinie. Trasa je strmější než u švýcarské normáky, ale obtížnost značně snižuje fixní zajištění. Rozhodně se však nejedná o ferátu. Sestup z vrcholu je stejnou trasou. Výstup je obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 650m a doba výstupu je 5-8h.

Traverz Matterhornu

Jedná se o kombinaci dvou výše popsaných výstupových tras, kdy jedním směrem vystoupíme na vrchol a druhou trasou sestoupíme. Obvykle nahoru vylezeme Liongradem a pak se po sestupu Hörnligradem vrátíme do Italie lanovkou.

Rámcový program

SV hřeben, Hörnligrat (švýcarská normálka)                                                                                                                                                                                                                                                    

výstup obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol  1200m, doba výstupu je 3-5h

1. den

Naším prvním cílem je  především dostatečná aklimatizace a rozhýbání se v horském terénu. Zvolíme proto výstup na některou z nejjednodušších okolních čtyřtisícovek Wallisu. Vybraný kopec nás nesmí výrazně unavit. Často se chodí na Breithorn či jeho traverz a to především pro jeho snadnou dostupnost. V odpoledních hodinách se pak ještě můžeme přesunout pod Matterhorn na chatu Hornli. 

2. den

Z chaty vyrážíme ve čtyři hodiny ráno a pokud chceme být úspěšní, musíme být dostatečně rychlý. Větší část výstupu postupujeme za svitu čelovek. V druhé půlce výstupu míjíme chatu Solvey a o něco výš postupujeme po fixních lanech. Zanedlouho poté vystupujeme až italskému vrcholovému kříži. Sestupujeme to stejné trase.

3. den

Rezervní den

JZ hřeben, Liongrat (italská normálka)                                                                                                                                                                                                                                                           

výstup obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol  650m, doba výstupu je 5-8h

1. den

Cenové podmínky

Cena

1 200 Eur

Cena obsahuje

 • organizační zajištění
 • vedení horským vůdcem UIAGM, včetně jeho nákladů na lanovky, ubytování a jeho profesního pojištění
 • možnost zapůjčení kvalitní výzbroje
 • certifikát o výstupu

Cena neobsahuje

 • ubytování, lanovky, jídlo
 • doprava do Zermattu a zpět
 • osobní pojištění
 • ostatní neuvedené

 

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Alpy

Matterhorn, 4 478m
Matterhorn, 4 478m3 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Nejznámější a pravděpodobně nejvíce fotografovaná hora Alp. Její tvar dokonalého jehlanu a symbol alpského klasického lezení z ní dělá častý cíl mnoha horolezců.
Aletschhorn, 4 193m
Aletschhorn, 4 193m3 dny
Švýcarsko, Bernské Alpy
Pyramida v moři ledu, tak bych nazval druhou nejvyšší horu bernských alp. Snad pro svoji dominantnost v oblasti a přítomnost nejdelšího alpského ledovce.
 Dom, 4545 m
Dom, 4545 m4 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Nejvyšší vnitrozemská švýcarská hora. Čeká nás především ledovcový výstup s velkým denním převýšením.
Dent Blanche, 4 356m
Dent Blanche, 4 356m3 dny
Švýcarsko, Walliské alpy
Tato dominantní rulová hora se 4 hřebeny je jedna z nejúžasnějších ve Walliských Alpách. I ta nejjednodušší cesta k vrcholu však zadarmo určitě není.
Mont Blanc, 4 808m
Mont Blanc, 4 808m
Francie / Itálie, Masiv Mont Blanc
Nejvyšší hora Alp, která každoročně přitahuje stovky zájemců o výstup na její vrchol. Ačkoliv normální výstupové cesty nejsou příliš technicky náročné, určitě se je nevyplatí podceňovat.
Ortler, 3 899m
Ortler, 3 899m3 dny
Itálie, skupina Ortler
Nejvyšší hora bývalého Rakouska - Uherska. Dostupná, ledem pokrytá královna, si dodnes zachovala své výsostné postavení mezi východoalpskými vrcholy.
Piz Badille, 3 308m
Piz Badille, 3 308m3 dny
Švýcarsko / Itálie, pohoří Bergell
Legendární hora žuly, která je naprostým snem každého horolezce. Známá je především její severovýchodní stěna, ale i další směry si zaslouží pozornost.
Fußstein, 3 380m
Fußstein, 3 380m2 dny
Rakousko, Zillertálské Alpy
Jedna z nejvýraznějších Zillertálskách hor, která na svoji kvalitní žulu dokáže přilákat nejen místní horolezce.