Ojos del Salado, 6 893 m

  • Fyzická náročnost: 3
  • Technická náročnost: 2
  • Lokalita: Chile, Andy
  • Počet dní: 12 dní
  • Počet účastníků: 5 - 6 / horský vůdce, průvodce

Z výpravy na tuto horu mě uchvátil především přístup. Pronajatým terénním autem 4 x 4 s plnou nádrží paliva a další 40l rezervou na korbě se proháníte po Atacamě, jedním z nejsušších míst na zemi. Cestou k Argentínským hranicím vídím kolem sebe tisíce odstínů červené. Zpočátku míjím i zelené ostrůvky oáz. V hlouby poušti je však narušení červených odstínů jen v podobě bílých krystalků soli, pozůstatků slaných jezer.  Dvě modrá jezera, které cestou potkávám mi teměř zastaví dech. Obzvláště když v jezeru Laguna Santa Rosa vidím hejno plameňáků. Samotný výstup na vrchol mi  nepřijde nijak náročný, snad jen kousek pod samotným vrcholem  je trochu lezení. Teplota je hodně pod bodem mrazu a nadmořská výška blížící se k 7 000 mí dává zabrat. Kdybych se lépe aklimatizoval, nemusel jsem na vrcholu funět jako hroch. 

Nevado Ojos del Salado je aktivní stratovulkán v Andách na argentinsko-chilské hranici a nejvyšší aktivní sopka na světě o výšce 6 893 m. Je to také druhá nejvyšší hora na západní polokouli a na jižní polokouli hned za Aconcaguou. Vzhledem ke své poloze v blízkosti pouště Atacama má hora velmi suché podmínky. V zimě však bývá vrchol pokrytý sněhem. Dokonce i v létě dokáží silné bouře zasypat horu bílým práškem. Zajímavostí může být kráterové jezero, které se svoji výškou 6 390m je pravděpodobně nejvýše položené jezero na světě. Při výstupu nás čeká pohyb liduprázdnou krajinou ve velké nadmořské výšce, ale přeci jen díky vozům 4x4 nemusí už být expedice dlouhá tak jako kdysy.

připravuje se

připravuje se

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ohnivá koruna světa

Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Mount Giluwe, 4 368 m
Mount Giluwe, 4 368 m12 dní
Papua Nová Gunia, Austrálie a Oceánie
Nejvyšší vulkán Austrálie a Oceánie se nachází v exotickém prostředí Papui-Nové Guineji. Přístup tropickým pralesem, přívětiví domorodci, užasné lezení na šedé skále a výhledy plné barev.
Pico de Orizaba, 5 636 m
Pico de Orizaba, 5 636 m12 dní
Mexiko, Sierra Volcanica Transversal
Mexický ledový vulkán, nejvyšší v severní Americe. Místní ho nazývají Hvězdnou horou. Snad podle ledovce pokrývajicí vrchol, snad podle vrcholového kříže dotýkajícího se nebe.
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Ojos del Salado, 6 893 m
Ojos del Salado, 6 893 m12 dní
Chile, Andy
Nad jedním z nejsušších míst na zemi, pouští Atacama, vyrůstá nejvyšší aktivní vulkán jižní Ameriky a celé naší planety. A pozor na vodu ! Tady se opravdu místní voda pít nesmí.
Mount Sidley, 4 285 m
Mount Sidley, 4 285 m
Antarktida
Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou. Že je tato hora ale hodně nedostupná, je každému jasné.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?