Ötztalská skitour

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 3
 • Lokalita: Rakousko, Ötztalské alpy
 • Počet dní: 5 dní
 • Počet účastníků: 6 / horského vůdce

Popis zájezdu

Ötztalské alpy jsou jednou z nejpopulárnějších lyžařských oblastí, a to nejen v Tyrolsku, ale i v celých Alpách. Náš přechod prochází srdcem tohoto "lyžařského hřiště" s cílem vystoupit i na několik dominantních vrcholů. Mezi nimi jsou například Similaun, Weißkugel a druhá nejvyšší hora Rakouska Wildspitze. Výhodou je, že začátek i konec túru je na jednou místě - vesnička Vent. Pohybovat se budeme i kolem místa nálezu slavné 5300 let staré mumie Ötzi, představující mystické pouto mezi pravěkem a současností. Zažijete tyrolskou pohostinnost v prvotřídních chatách s dobrým jídlem a pivem.

Tato Ötztalská skitour rozhodně není svojí trasou extrémní lyžařská túra, přesto je potřeba, aby jste byli slušní lyžaři schopni z batohem lyžovat po různých druzích sněhu do maximálního sklonu 30°. Jen na několika málo místech použijeme pro výstup a sestup mačky. Pohybovat se budeme 5-8 h denně. Trasu lze podle podmínek  případně operativně upravit.

Rámcový program

1. den

Vent (1 898 m) - Martin Busch Hütte (2 501 m)

Ráno vyrazíme údolím Niedertal k chatě Martin Busch Hütte. Jsou to 3-4 h chůze a tak k chatě dorazíme akorát na oběd. Odpoledne probereme zásady bezpečného pohybu v zimních horách včetně praktického tréningu.

čas etapy 3-4 h

2.den

Martin Busch Hütte (2 501 m) - Similaun ( 3 606 m) - Similaun Hütte ( 3 019m)

Brzo ráno vyrážíme údolím Niedertal směrem k chatě Similaun, ale ještě před ní zabočíme do sedla Niederjochferner a po západním hřebenu dojdeme na vrchol hory Similaun (3 606 m). Podle sněhových podmínek trvá výstup na vrchol 4,5-5,5h. Z vrcholu jsme pak sjezdem za 1h v bezpečí chaty Similaun Hütte, kde zůstáváme přes noc.

čas etapy 6 h

3.den

Similaun Hütte (3 019 m) - Ötzi - Schone Aussicht Hütte (2 842 m)

Dnes nás čeká opravdu velkolepý den. Po snídani nejprve stoupáme do Tisenjochu. Na tomto místě byl nalezen ledový muž Ötzi. Po krátké rekonstrukci vykopávky  se vydáme do sedla Hauslabjoch (3 276 m) z kterého lze vystoupat až na vrchol Finailspitze (3516 m). Ve sjezdu k chatě Schone Aussicht Hütte, který nás čeká, je díky své SZ orientaci zpravidla velmi dobrý sníh. Alternativě můžeme využít i chatu Hochjochhospiz Hütte. Rozhodneme se na začátku cesty v závislosti na vývoji počasí.

čas etapy 5-6 h

4.den

Schone Aussicht Hütte (2 842 m) - Weisskugel (3 739 m) - Hochjochhospiz Hütte (2 412 m)

Dnes nás čeká výstup na třetí nejvyšší horu Rakouska Weisskugel (3739 m). Ráno buď sjedeme po sjezdovce lyžařského střediska Maso Corto a následně vyjedeme sedačkovou lanovkou ve směru vrcholu Egg (3 217 m) nebo se k této hoře dostaneme traverzem. Sestoupíme na ledovec Hintereis.  Po něm pak vyjdeme až pod Weisskugel. Poslední úsek je poměrně strmý a chodí se na mačkách. Ale je to nádherný vrchol s výhledem na okolní hory.  Z Weisskugelu pak sjedeme po táhlem ledovci až na chatu Hochjoch Hospiz (2413 m).

čas etapy 7-8 h

5.den

Hochjochhospiz Hütte (2 412 m) - Fluchtkogelem (3 500 m) - Vernagt Hütte (2 755 m)

Dnes by měl být odpočinkový den před závěrečnou náročnější etapou. Po snídani vyrazíme na Guslar Spitze (3126 m) a po dosažení vrcholu sjedeme k chatě Vernagt Hütte (2 755 m). Pro ty, kteří mají síly na rozdávaní je tady možnost vyrazit po obědě na Fluchtkogelem (3 500 m).

čas etapy 4-5h (s výstupem na  Fluchtkogelem + 4h) 

6.den

Vernagt Hütte (2 755 m) -  Wildspitze (3 774 m) - Vent (1 898 m)

Dnes bude krásný a náročný den. Po ranním startu sjedeme na ledovec Vernagth a pak vystoupáme do sedla Brochkogeljoch. Po ledovci Taschach se dostaneme na lyžích až 300m pod vrchol Wildspitze, která je druhou nejvyšší horou Rakouska. Konečné stoupání na vrchol vyžaduje mačky. Výstup je především po firnu s několika snadnými kroky po skále. Na vrcholu budeme odměněni velkolepými výhledy na celé východní pohoří Otztalských Alp. Z vrcholu sestoupíme k lyžím a pak sjedeme krátkou vzdálenost do sedla Mitterkarjoch (3470 m). Zde jsou fixní lana, které nám pomohou sestoupit nejstrmější úseky a po dosažení ledovce sjedeme na lyžích kolem chaty Breslauer Hütte na sjezdovku a po ní až dolů do Ventu.

čas etapy 8 h

Cenové podmínky


Cena

   600 Eur

Cena obsahuje

 • organizační zajištění
 • služby horského vůdce UIAGM, jeho náklady a profesní pojištění
 • certifikát v případě úspěšného přechodu


Cena neobsahuje

 • dopravu
 • ubytování a polopenze
 • lanovky
 • pojištění
 • ostatní neuvedené
   

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ski touring

Haute Route
Haute Route 9 dní
Francie - Švýcarsko, Alpy
Haute Route je jeden z nejznámějších skialpových přechodů, který prochází francouzsko-švýcarskou centrální částí Alp. Cestou míjíme řadu známých čtyřtisícových vrcholů a na závěr nás čeká dlouhý sjezd pod legendárním Mattrerhornem
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Skitour Gran Paradiso
Skitour Gran Paradiso5 dní
Itálie, Grajské Alpy
Pětidenní přechod centrální částí národního parku s možností vystoupit na jeden z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.
Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Skitour Silvretta
Skitour Silvretta4 dny
Rakousko, Silvretta
Čtyřdenní přechod skialpového ráje s možností výstupů na dominantní vrcholy oblasti - Piz Buin a Silvrettahorn.
Skitour Bernské Alpy
Skitour Bernské Alpy5 dní
Švýcarsko, Bernské Alpy
Pětidenní přechod srdcem Bernských Alp. Postup po rozsáhlých ledovcích je kombinován s výstupem na třítisícové vrcholy. A to vše v dosahu čtyřtisícových obrů jako je Jungfrau, Münch, Aletschhorn a Finsteraarrothornu, obra nejvyššího.
Kazbek, 5 047m
Kazbek, 5 047m9 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti trestem, za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Skitour Urner Haute Route
Skitour Urner Haute Route5 dní
Švýcarsko, Urnské Alpy
Užijte si jednu z nejkrásnějších a nejstrmějších cest Haute ve Švýcarsku. Pětidenní přechod z Andermattu do Engelbergu je pro lyžaře!
Skitour traverz Monte Rosa
Skitour traverz Monte Rosa4 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.
Ötztalská skitour
Ötztalská skitour5 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Ledovce s jistotou kvalitního sněhu, možnost vystoupat na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze a velmi příjemné horské chaty na trase dělají z této tůry jeden z nejznámějších skialpových přechodů v Rakousku