Pico de Orizaba, 5 636 m

  • Fyzická náročnost: 2
  • Technická náročnost: 2
  • Lokalita: Mexiko, Sierra Volcanica Transversal
  • Počet dní: 12 dní
  • Počet účastníků: 6 / horský vůdce, průvodce

Pico de Orizaba, velkolepý zcela samostatně stojící sopečný kužel, jehož trvale bílý vrchol oslňuje více než z 3 000 m nad planinou. Indiáni ho pojmenovali Citlaltépetl, nebo-li "Hora hvězd". Co do věhlasu samozřejmě nemůže konkurovat nedaléké sopce Popocatépetl, která je druhou nejvyšší horou Mexica, ale kvůli její aktivitě je na ní výstup od roku 1994 zakázán. V rámci aklimatizace rozhodně doporučuji  také navštívit pozůstatky dávných kultur Aztéků a Mayů.

Nejčastěji využívaná výstupová trasa ze severu nepřipravuje horolezcům žádné obtíže technického rázu.  Nejnáročnější úsek překonáváme po firnu, případně ledu se sklonem 40° gradujícího před okrajem kráteru. Přehlédnout nemůžeme ani fyzickou náročnost, vždyť z výchozí chaty Piedra Grande musíme na vrchol zvládnout téměř 1 400 Hm.  Pro úspěšný výstup je nezbytná dobrá aklimatizace, kterou získáme na předešlích vrcholech. Nejprve vystoupíme na Nevado de Toluca a pak na pátou nejvyšší horu Mexika - Malinche. Hora Iztaccihuatl je posledním aklimatizačním vrcholem a pokud se na ní budeme cítit dobře, nebudeme mít s výstupem na Pico de Orizaba výraznější problémy.

Rámcový program

1.den

Praha - Mexico City (2 250m) - BC Nevado de Toluca (3 600m)

Příletíme do Mexica City a pokud budeme chtít můžeme navštívit historickou část města, která je památkou UNESCO (Katerála, Národní palác, Templo).  Poté se autem přesuneme do  základního tábora pod Nevado de Toluca.

2 den

BC Nevado de Toluca (3 600m) - Nevado de Toluca (4680 m) - Mexico City (2 250 m)

Vystoupíme na Nevado de Toluca (4 680 m), čtvrté nejvyšší hory Mexika a na noc přejedeme do hotelu poblíž Mexico City.

3.den

Mexico City (2 250 m) - BC Malinche (3 080m)

Z Mexico City přejedeme autem do tábora pod Malinche 

4.den

Výstup na  Malinche (4400m)  

Během dne vystoupíme na vrchol páte nejvyšší hory Mexika a po návratu zůstaneme na nedalekých chatkách.

5.den

BC Malinche (3 080m) - chatě Iztaccihuatl (3 950m)

Přesun autem do chatě Iztaccihuatl a zbývající část dne regenerace na připravovaný výstup.

6.den

 Iztaccihuatl (3 950m) - výstup na vrchol las Rodillas" (5 220 m)  a El Pecho (5 230m) - Iztaccihuatl

Časně ráno vyrazíme na Iztaccihuatl, třetí nejvyšší hory Mexika. Nejprve nás čeké vrchol "las Rodillas" a pokud se budeme cítit dobře můžeme pokračovat ve výstupu na hlavní vrchol "El Pecho. Po sesupu zůstáváme na noc v chatě.

7.den

Iztaccihuatl - Cholula (2 600m) - Tlachichuca

Přejedeme do městečka Tlachichucy a cestou navštívíme Cholulu, malebnou vesnici s pyramidou a krásným kostelem. V Tlachichuce máme zajištěné ubytováni na hotelu.

8.den

Tlachichuca -  chata Piedra Grande (4 260m)

Z Tlachichucy pojedeme 2h terénním vozem až k chatě Piedra Grande (4 260m), která je výchozím bodem pro výstup na Pico de Orizaba.

9.den

výstup na vrchol Pico de Orizaba (5 636m)

Dnes vystoupáme na vrchol Pico de Orizaba (5 636), nejvyšší hory Mexika. Pak pojedeme zpátky do hotelu v Mexico City.

10.den

rezervni den

11.den

Mexico City - Praha

Přejezd na letiště a odlet domů.

připravuje se

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ohnivá koruna světa

Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Mount Giluwe, 4 368 m
Mount Giluwe, 4 368 m12 dní
Papua Nová Gunia, Austrálie a Oceánie
Nejvyšší vulkán Austrálie a Oceánie se nachází v exotickém prostředí Papui-Nové Guineji. Přístup tropickým pralesem, přívětiví domorodci, užasné lezení na šedé skále a výhledy plné barev.
Pico de Orizaba, 5 636 m
Pico de Orizaba, 5 636 m12 dní
Mexiko, Sierra Volcanica Transversal
Mexický ledový vulkán, nejvyšší v severní Americe. Místní ho nazývají Hvězdnou horou. Snad podle ledovce pokrývajicí vrchol, snad podle vrcholového kříže dotýkajícího se nebe.
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Ojos del Salado, 6 893 m
Ojos del Salado, 6 893 m12 dní
Chile, Andy
Nad jedním z nejsušších míst na zemi, pouští Atacama, vyrůstá nejvyšší aktivní vulkán jižní Ameriky a celé naší planety. A pozor na vodu ! Tady se opravdu místní voda pít nesmí.
Mount Sidley, 4 285 m
Mount Sidley, 4 285 m
Antarktida
Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou. Že je tato hora ale hodně nedostupná, je každému jasné.
Kilimanjaro, 5 885m
Kilimanjaro, 5 885m12 dní
Tanzánie, Kibo
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?