Skitour Bernské Alpy

 • Fyzická náročnost: 2
 • Technická náročnost: 2
 • Lokalita: Švýcarsko, Bernské Alpy
 • Počet dní: 5 dní
 • Počet účastníků: 4-6 / horský vůdce
Bernské Alpy, pohoří rozkládající se kompletně na území Švýcarska, jsou domovem nejdelších alpských ledovců. Největší z nich se jmenuje Grosser Aletschgletscher a má délku 26 km.  Nachází se zde také celkem 9 vrcholů překračujících hranici 4000m. Kdo by neznal vrcholy Monch, Jungfrau a také alpskou třítisícovku Eiger a především jejich legendární severní stěny? Kromě uvedených dominant je zde i hodně nižších vrcholů, které jsou vhodné pro skialpinismus. Prostředí více připomíná Aljašku než Alpy.

Pětidenní  skialpový přechod je veden těžištěm Bernských Alp, v blízkosti všech známých dominant oblasti. Ubytování a polopenzi máme postupně zajištěnou na chatách Konkordiahütte,  Finsteraarhornhütte a Hollandiahütte. Akce je vhodná pro průměrně fyzicky zdatné lyžaře. Vzhledem k nadmořské výšce a k tomu, že značná část trasy vede po ledovci, bývají zde sněhové podmínky výborné až do pozdního jara. Túru můžeme operativně upravovat v závislosti na sněhových podmínkách a na celkové chuti naší skupiny. Průměrná časová náročnost jednotlivých denních etap je 6 hodin.

Rámcový program:

1. den

Gründenwald - Jungfraujoch (3 464m) - Trugberg (3 880m) - Konkordiahütte (2 850m)

V ranních hodinách vyjedeme z Gründenwaldu vláčkem do stanice Jungfraujoch (3 464m). Cestou projíždíme horou Eiger, kde budeme mít určitě možnost nahlédnout do její legendární severní stěny. Z konečné stanice vyrážíme na lyžích k sedlu Mönchsjoch (3 627m). Po jeho překonání lehce ztrácíme výšku a  zahájíme asi 500m stoupání v našemu prvnímu vrcholu - Trugberg (3 880m). Z jeho vrcholu nás čeká místy pestrý sjezd na Konkordiaplatz (2 700m). Zde necháme lyže a budeme vystupovat po několika stovkách schodů až ke  Konkordiahütte (2 850m). 

Shrnutí: čas etapy 4 -5 h, výstup 550 m, sestup 950 m

2. den

Konkordiahütte (2 850m) - Grünhornlücke (3 280m) - Wyssnollen (3 590m) - Finsteraarhornhütte (3 048m)

Po sestupu z Konkordiahütte vyrážíme východním směrem až do sedla Grünhornlücke (3 280m). Sjedeme několik set metrů níž, opět nasadíme stoupací pásy a vydáme se k vrcholu Wyssnollenu (3 590m). Vrcholový výhled je úchvatný, stejně jako následný sjezd k chatě Finsteraarhornhütte (3 048m).  Alternativně se dá vystoupit i na vrchol Grünegghornu (3 787m).

Shrnutí: čas etapy 6 h, výstup 1 200 m, sestup 900 m 

3. den

Finsteraarhornhütte (3 048m) - Gross Wannenhorn (3 905 m) - Finsteraarhornhütte (3 048m) 

Cílem tohoto dne je vystoupat a především sjet Gross Wannenhorn (3 905 m), jeden z nejlepších lyžařských vrcholů Bernských Alp. Jednoduchá, čitelná architektura a velké zasněžené plochy směřující k širokému vrcholovému hřebenu z něj dělají téměř povinný skialpový vrchol. Po úžasném sjezdu, kde zpravidla vždy nalezneme dobrý sníh, nás čeká nedlouhé stoupání zpět k chatě Finsteraarhornhütte.

Shrnutí: čas etapy 6 h, výstup 1 100 m, sestup 1 100 m

4. den

Finsteraarhornhütte (3 048m) - Hollandiahütte (3 164 m)

V ranních hodinách vystoupáme zpět do sedla Grünhornlücke (3 280m) a následným sjezdem a později i na pásech dorazíme na chatu Hollandiahütte (3 164 m). Po levé straně budeme míjet mohutnou severní stěnu Aletschornu. Pokud budeme mít ještě dost energie, můžeme vystoupat 800m na vrchol Kranzbergu (3 616 m).

Shrnutí: čas etapy 5-6 h, výstup 800 m, sestup 600 m

5.den

Hollandiahütte (3 164 m) - Abeni Flue (3 962 m) - Blatten (1 540 m)

Cíl výstupu závěrečného dne je vrchol Abeni Flue (3 962 m). Ten je jeden z nejvyšších nenáročně skialpově dosažitelných vrcholů Bernských Alp. Po jeho zdolání máme před sebou závěrečný sjezd o převýšení více jak 2 200 m do Lotschentalského údolí k městečku Blatten (1 540m). Zde naše výprava končí a zbývá se jen přesunou zpět do Gründenwaldu.

Shrnutí: čas etapy 5-6 h, výstup 700 m, sestup 2 200 m

Během samotných túr budou předávány poznatky, jak se v horách bezpečně pohybovat, jak postupovat v případě pádu do trhliny nebo v případě lavinové nehody.

Cena:  

     dohodou

Cena obsahuje:

 • organizační zajištění
 •  služby horského vůdce UIAGM a jeho náklady a profesní pojištění

Cena neobsahuje:

 •  dopravu
 •  ubytování a polopenze
 •  strava během dne
 •  zapůjčení výbavy
 •  ostatní neuvedené

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ski touring

Haute Route
Haute Route 9 dní
Francie - Švýcarsko, Alpy
Haute Route je jeden z nejznámějších skialpových přechodů, který prochází francouzsko-švýcarskou centrální částí Alp. Cestou míjíme řadu známých čtyřtisícových vrcholů a na závěr nás čeká dlouhý sjezd pod legendárním Mattrerhornem
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Skitour Gran Paradiso
Skitour Gran Paradiso5 dní
Itálie, Grajské Alpy
Pětidenní přechod centrální částí národního parku s možností vystoupit na jeden z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.
Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Skitour Silvretta
Skitour Silvretta4 dny
Rakousko, Silvretta
Čtyřdenní přechod skialpového ráje s možností výstupů na dominantní vrcholy oblasti - Piz Buin a Silvrettahorn.
Skitour Bernské Alpy
Skitour Bernské Alpy5 dní
Švýcarsko, Bernské Alpy
Pětidenní přechod srdcem Bernských Alp. Postup po rozsáhlých ledovcích je kombinován s výstupem na třítisícové vrcholy. A to vše v dosahu čtyřtisícových obrů jako je Jungfrau, Münch, Aletschhorn a Finsteraarrothornu, obra nejvyššího.
Kazbek, 5 047m
Kazbek, 5 047m9 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti trestem, za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Skitour Urner Haute Route
Skitour Urner Haute Route5 dní
Švýcarsko, Urnské Alpy
Užijte si jednu z nejkrásnějších a nejstrmějších cest Haute ve Švýcarsku. Pětidenní přechod z Andermattu do Engelbergu je pro lyžaře!
Skitour traverz Monte Rosa
Skitour traverz Monte Rosa4 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.
Ötztalská skitour
Ötztalská skitour5 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Ledovce s jistotou kvalitního sněhu, možnost vystoupat na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze a velmi příjemné horské chaty na trase dělají z této tůry jeden z nejznámějších skialpových přechodů v Rakousku