Skitour Gran Paradiso

 • Fyzická náročnost: 3
 • Technická náročnost: 3
 • Lokalita: Itálie, Grajské Alpy
 • Počet dní: 5 dní
 • Počet účastníků: 5 / horský vůdce

Národní park Gran Paradiso je nejstarší italský národní park ležící na severozápadě země v Grajských Alpách. Gran Paradiso znamená v překladu Velký ráj. Trasa cesty vede centrální částí tohoto pohoří a dominantou přechodu je výstup a sjezd na lyžích z jednoho z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.

Ubytování bude probíhat na předem rezervovaných horských chatách, kde je možné si objednat polopenzi s výtečnou gastronomií.

Akce je vhodná pro dobré, fyzicky zdatné lyžaře, kteří zvládnou s jistotou paralelní oblouk na černé sjezdovce. V několika málo úsecích budeme postupovat po mačkách a budeme jištěni lanem. Časová náročnost denních etap je 6-9 hodin.

Rámcový program

1. den

Valnontey – Rifugio Vittorio Sella (2 584 m)

Společně se setkáme ráno v 8:00 v Chamonix, kde se bude konat informativní schůzka. Následně se přesuneme do obce Valnontey v národním parku Grand Paradiso (74km, 1,5 hodiny). Zde z nadmořské výšky 1 666 m vyrážíme na lyžích na chatu Rifugio Vittorio Sella (2 584 m). Původně byla využívána jako lovecká chata krále Vittoria Emanuela II. V odpoledních hodinách u chaty prakticky natrénujeme pohyb na lyžích, pohyb v ledovcovém terénu a lavinovou záchranu.

Shrnutí: čas etapy 3,5 h, výstup 920 m, sestup 0 m

 2. den

Rifugio Vittorio Sella (2 584 m) - Gran Serra (3 552 m) - Rifugio Federico Chabod (2 750 m)

Vyrážíme za svítání směrem k vrcholu Gran Serra (3 552 m), ze kterého je nádherný výhled na celý národní park. Zde nás čeká krátký lezecký úsek, pak asi 30m slanění a následný sjezd po ledovci Timorion.  uděláme radost před dalším výstupem na Colli Gran Nevron (3 414 m). Pak následuje závěrečný sjezd na chatu Rifugio Federico Chabod (2 750 m).

Shrnutí: čas etapy 8,5 h, výstup 1 000 m, sestup 800 m

 3. den

Rifugio Federico Chabod (2 750 m) - Gran Paradiso (4 061 m) - Rifugio Vittorio Emanuele II (2 730 m)

Tento den je vrcholový, čeká nás výstup na Gran Paradiso, sen mnoha skialpinistů. V časných ranních hodinách postupujeme po ledovci Laveciau až pod Becca di Moncorvé a dále k vrcholu Gran Paradisa (4 061 m). Posledních 50 m se už pohybujeme po mačkách a s použitím cepínu. Po uplynulých pěti hodinách se dostáváme až na samotný vrchol. Přejme si dobrou viditelnost, ať vydaná energie do nastoupaných metrů za to stojí. Z vrcholu následuje dlouhý sjezd až k chatě Rifugio Vittorio Emanuele II (2 730 m).

Shrnutí: čas etapy 7 h, výstup 1 300 m, sestup 1 330 m

 4. den

Rifugio Vittorio Emanuele II (2 730 m) - Colle del Gran Paradiso (3 335 m) - Rifugio Pontese (2 200 m)

Cílem je chata Rifugio Pontese (2 200 m), která je vyhlášená výbornou kuchyní. Před tím ale musíme vystoupat na Colle del Gran Paradiso (3 335 m), sjet po ledovci Noaschetta a zase vystoupat do Colle del Becchi (2 980 m). Odsud už je chata nadosah.

Shrnutí: čas etapy 6,5 h, výstup 1 050 m, sestup 1 570 m

 5. den

Rifugio Pontese (2 200 m) - sedlo Telecio (3 304 m) - Lilaz (1 617 m)

Ráno vystoupíme přes ledovec Teleccio do sedla Telecio (3 304 m). Některé strmé úseky vystoupáme na mačkách. Cestou míjíme také krásnou žulovou jehlu Becca de Valsorey. Den zakončíme dlouhým úžasným sjezdem, zpočátku přes ledovec, údolím Valeille až do obce Lilaz (1 617 m). Zde naše túra končí a přejíždíme zpět do Chamonix.

Shrnutí: čas etapy 7,5 h, výstup 1 100 m, sestup 1 700 m

Během samotných túr budou předávány poznatky, jak se v horách bezpečně pohybovat, jak postupovat v případě pádu do trhliny nebo v případě lavinové nehody.

Cenové podmínky

Cena:

     dohodou

Cena obsahuje:

 • organizační zajištění

 •  služby horského vůdce UIAGM a jeho náklady a profesní pojištění

Cena neobsahuje:

 • dopravu

 •  ubytování a polopenze

 •  strava během dne

 •  zapůjčení výbavy

 •  ostatní neuvedené

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Ski touring

Haute Route
Haute Route 9 dní
Francie - Švýcarsko, Alpy
Haute Route je jeden z nejznámějších skialpových přechodů, který prochází francouzsko-švýcarskou centrální částí Alp. Cestou míjíme řadu známých čtyřtisícových vrcholů a na závěr nás čeká dlouhý sjezd pod legendárním Mattrerhornem
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m9 dní
Ruská federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Skitour Gran Paradiso
Skitour Gran Paradiso5 dní
Itálie, Grajské Alpy
Pětidenní přechod centrální částí národního parku s možností vystoupit na jeden z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.
Damávand, 5 610 m
Damávand, 5 610 m9 dní
Írán, pohoří Elborz
Elegance a dokonalost kuželu, to vás napadne, když s odstupem pozorujete nejvyšší asijský neaktivní vulkán, který je významným symbolem v íránské mytologii.
Skitour Silvretta
Skitour Silvretta4 dny
Rakousko, Silvretta
Čtyřdenní přechod skialpového ráje s možností výstupů na dominantní vrcholy oblasti - Piz Buin a Silvrettahorn.
Skitour Bernské Alpy
Skitour Bernské Alpy5 dní
Švýcarsko, Bernské Alpy
Pětidenní přechod srdcem Bernských Alp. Postup po rozsáhlých ledovcích je kombinován s výstupem na třítisícové vrcholy. A to vše v dosahu čtyřtisícových obrů jako je Jungfrau, Münch, Aletschhorn a Finsteraarrothornu, obra nejvyššího.
Kazbek, 5 047m
Kazbek, 5 047m9 dní
Gruzie, Kavkaz
Vyhaslá sopka, sedmá nejvyšší hora Kavkazu, na které měl být podle pověsti trestem, za vzpouru proti bohům, přikován Prométheus. Díky svému příznivému sklonu se stává ideálním skialpinistickým cílem.
Skitour Urner Haute Route
Skitour Urner Haute Route5 dní
Švýcarsko, Urnské Alpy
Užijte si jednu z nejkrásnějších a nejstrmějších cest Haute ve Švýcarsku. Pětidenní přechod z Andermattu do Engelbergu je pro lyžaře!
Skitour traverz Monte Rosa
Skitour traverz Monte Rosa4 dny
Švýcarsko, Walliské Alpy
Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.
Ötztalská skitour
Ötztalská skitour5 dní
Rakousko, Ötztalské alpy
Ledovce s jistotou kvalitního sněhu, možnost vystoupat na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze a velmi příjemné horské chaty na trase dělají z této tůry jeden z nejznámějších skialpových přechodů v Rakousku