Ama Dablam, 6 812m

Nepál, Himaláje

Popis

Rámcový program

Cenové podmínky

Popis


Ama Dablam na mě silně zapůsobila již od okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřil kousek za městečkem Namche Bazar. Dokonalá pyramida vystupujicí do výšky skoro sedmi tisíc metrů, stojící zde v pozici strážce na cestě k Mount Everestu. Zároveň je to hora, na kterou v roce 1986 vylezl sólovým prvovýstupem rodák z našeho kraje, výborný horolezec, Miroslav Šmíd. Základní tábor, rozložený na rovné zelené louce, je jedním z nejkrásnějších v oblasti. Obvyklá výstupová cesta jihozápadním hřebenem my přišla poměrně bezpečná. Především v podzimní sezoně, kdy je od prvního výškového tábora obvykle až na vrchol, cesta zajištěna fixními lany, které značně zlehčují výstup. Problémem bývá najít vhodné místo pro stan ve výškových táborech. Především ve druhém táboře, kde se ztěží vejde dohromady osm stanů. Třetí výškový tábor se obvykle nestaví. Důvodem je sérak, který pádem sněholedu, toto místo ohrožuje. Některou sezónu více, jinou méně. Jestli si myslíte, že vrchol této úžasné pyramidy tvoří špička, pletete se. Nemusím se však rozepisovat, že vrcholové výhledy do oblasti Everestu jsou dechberoucím zážitkem na celý život.


Měsíční výpravu na horu Ama Dablam zahajíme trekem a postupnou aklimatizací s finálním výstupem na Island peak, horu vysokou 6 189 m n. m. Následně se přesuneme pod Ama Dablam, do jednoho z nejkrásnějšího základního tábora v Himalájích. Silným zážitkem je už jen samotný přístup k hoře. Cesta nás vede malými vesnicemi přes vysokohorské průsmyky, a dává nám příležitost prozkoumat odlehlá údolí, vesnice a kláštery.


Ama Dablam je neuvěřitelně charakteristická a fotogenická hora, která poskytuje jedinečné panoramatické výhledy na skupinu Everest, Makalu, Cho Oyu a řadu dalších vrcholů. Na horu budeme vystupovat cestou přes JZ žebro a přes dva až tři výškové tábory. Ačkoliv se jedná o jednu z nejsnazších výstupových cest na vrchol, výstup je zcela jistě technicky náročnější než na jiné běžně lezené himalájské hory. Od prvního výškového tábora budeme větší část cesty postupovat po fixních lanech, a to jak ve skalním, tak v ledovém terénu.

Doba trvání

32 dnů

Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominatní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500m. Hora je se svojí výškou 6 962 m n. m. nejvyšší horou celého amerického kontinentu a v rámci projektu 7 Summits je zařazena jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky.

Aconcagua, 6 961m

pohoří Andy


prosinec - únor

Argentina

Dokonalá sněhová pyramida, která sice není nejvyšší horou oblasti, ale její magičnost daleko přesahuje hranice Peru, ve kterém se nachází.

Alpamayo, 5 947m

pohoří Andy


červen - září

Peru

Exotická hora Carstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea a je se svými 4 884 m (někdy se uvádí 5 030 m) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Helicopter

pohoří Sudirman


15. - 27. listopadu 2023

Indonésie

ECarstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Hora je se svými 4 884 m n. m. (někdy se uvádí 5 030 m n. m.) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Trekking

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


5. - 13. dubna, 2023

Írán

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností.

Kazbek, 5 047m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Gruzie