Skitour Gran Paradiso, 4 061m

Itálie, Garajské Alpy

Co nás čeká


Skitour

Národní park Gran Paradiso je nejstarší italský národní park ležící na severozápadě země v Grajských Alpách. Gran Paradiso znamená v překladu Velký ráj. Trasa cesty vede centrální částí tohoto pohoří a dominantou přechodu je výstup a sjezd na lyžích z jednoho z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.

Ubytování bude probíhat na předem rezervovaných horských chatách, kde je možné si objednat polopenzi s výtečnou gastronomií. Akce je vhodná pro dobré, fyzicky zdatné lyžaře, kteří zvládnou s jistotou paralelní oblouk na černé sjezdovce. V několika málo úsecích budeme postupovat po mačkách a budeme jištěni lanem. Časová náročnost denních etap je 6-9 hodin.

Rámcový program


Číslo 1

Valnontey – Rifugio Vittorio Sella (2 584 m)

Společně se setkáme ráno v 8:00 v Chamonix, kde se bude konat informativní schůzka. Následně se přesuneme do obce Valnontey v národním parku Grand Paradiso (74 km, 1,5 hodiny). Zde z nadmořské výšky 1 666 m vyrážíme na lyžích na chatu Rifugio Vittorio Sella (2 584 m). Původně byla využívána jako lovecká chata krále Vittoria Emanuela II. V odpoledních hodinách u chaty prakticky natrénujeme pohyb na lyžích, pohyb v ledovcovém terénu a lavinovou záchranu.

Shrnutí: čas etapy 3,5 h, výstup 920 m, sestup 0 m

Číslo 2

Rifugio Vittorio Sella (2 584 m) - Gran Serra (3 552 m) - Rifugio Federico Chabod (2 750 m)

Vyrážíme za svítání směrem k vrcholu Gran Serra (3 552 m), ze kterého je nádherný výhled na celý národní park. Zde nás čeká krátký lezecký úsek, pak asi 30m slanění a následný sjezd po ledovci Timorion. uděláme radost před dalším výstupem na Colli Gran Nevron (3 414 m). Pak následuje závěrečný sjezd na chatu Rifugio Federico Chabod (2 750 m).

Shrnutí: čas etapy 8,5 h, výstup 1 000 m, sestup 800 m

Číslo 3

Rifugio Federico Chabod (2 750 m) - Gran Paradiso (4 061 m) - Rifugio Vittorio Emanuele II (2 730 m)

Tento den je vrcholový, čeká nás výstup na Gran Paradiso, sen mnoha skialpinistů. V časných ranních hodinách postupujeme po ledovci Laveciau až pod Becca di Moncorvé a dále k vrcholu Gran Paradisa (4 061 m). Posledních 50 m se už pohybujeme po mačkách a s použitím cepínu. Po uplynulých pěti hodinách se dostáváme až na samotný vrchol. Přejme si dobrou viditelnost, ať vydaná energie do nastoupaných metrů za to stojí. Z vrcholu následuje dlouhý sjezd až k chatě Rifugio Vittorio Emanuele II (2 730 m).

Shrnutí: čas etapy 7 h, výstup 1 300 m, sestup 1 330 m

Číslo 4

Rifugio Vittorio Emanuele II (2 730 m) - Colle del Gran Paradiso (3 335 m) - Rifugio Pontese (2 200 m)

Cílem je chata Rifugio Pontese (2 200 m), která je vyhlášená výbornou kuchyní. Před tím ale musíme vystoupat na Colle del Gran Paradiso (3 335 m), sjet po ledovci Noaschetta a zase vystoupat do Colle del Becchi (2 980 m). Odsud už je chata nadosah.

Shrnutí: čas etapy 6,5 h, výstup 1 050 m, sestup 1 570 m

Číslo 5

Rifugio Pontese (2 200 m) - sedlo Telecio (3 304 m) - Lilaz (1 617 m)

Ráno vystoupíme přes ledovec Teleccio do sedla Telecio (3 304 m). Některé strmé úseky vystoupáme na mačkách. Cestou míjíme také krásnou žulovou jehlu Becca de Valsorey. Den zakončíme dlouhým úžasným sjezdem, zpočátku přes ledovec, údolím Valeille až do obce Lilaz (1 617 m). Zde naše túra končí a přejíždíme zpět do Chamonix.

Shrnutí: čas etapy 7,5 h, výstup 1 100 m, sestup 1 700 m

Během samotných túr budou předávány poznatky, jak se v horách bezpečně pohybovat, jak postupovat v případě pádu do trhliny nebo v případě lavinové nehody.

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění

služby horského vůdce UIAGM a jeho náklady a profesní pojištění

Cena nezahrnuje

dopravu

ubytování a polopenzi

stravu během dne

zapůjčení výbavy

ostatní neuvedené

SKITOUR GRAN PARADISO, 4 061 M

Cena

na vyžádání

Počet účastníků

5 / Horský vůdce

Doba trvání

5 dní

Datum uskutečnění

březen - duben

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Bez nadsázky lze tuto trasu považovat za jeden z velkolepých rakouských skialpových přechodů.

Ötztalská skitour

Ötztalské Alpy


březen - duben

Rakousko

Ledovce s jistotou kvalitního sněhu, možnost vystoupat na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze.

Ötztalská skitour přes Ötziho

Ötztalské Alpy


březen - duben

Rakousko

Trasa prochází ve čtyřdenních etapách korutanskými horami Nockberge a spojuje korutanská lyžařská střediska Katschberg, Innerkrems, Turracher Höhe, Falkert a Bad Kleinkirchheim. Jednoduchá túra je vhodná především pro začínající a mírně pokročilé skialpinisty.

Přechod Knedlíkových hor

Gurktalské Alpy


únor - březen

Rakousko

Šestidenní skialpy v jednom z nejkrásnějších prostředí v Evropě. Naše loď nám otevře možnosti. Souostroví Lofoty, které se nachází na polárním kruhu ¨ u pobřeží Norska, je ideální volbou pro lyžařské túry.

Skialpy na Lofotech

ostrov Lofoty


březen - duben

Norsko

Bernské Alpy, pohoří rozkládající se kompletně na území Švýcarska, jsou domovem nejdelších alpských ledovců. Největší z nich se jmenuje Grosser Aletschgletscher a má délku 26 km. Nachází se zde také celkem 9 vrcholů překračujících hranici 4000 m n. m.

Skitour Bernské Alpy

Bernské Alpy


duben - květen

Švýcarsko

Oblast Fannes v Dolomitech bych doporučil především středně pokročilým skialpinistům. Rozhodně nesmíte vynechat ubytování na chatě Fannes, a to nejen pro její dokonalou polohu přímo v těžišti lyžařských túr.

Skitour Fannes

Dolomity


leden - březen

Itálie