Damávand, 5 610m | Skialp

Írán, pohoří Elborz

Co nás čeká


Skialpinismus | Expedice | Vulkán

Před návštěvou Íránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno. Dokonce někdy i nad rámec dohodnutého, to vše bez navýšení ceny. Místní průvodce, se kterým jsem v kontaktu, by si moc přál, aby tam lidé z Evropy jezdili a mohl jim tak ukázat krásu místních hor. Rozhodně zde mají co nabídnout.

Damávand je neaktivní vulkán nacházející se v íránském pohoří Elborz. S výškou 5 610 m n. m. se jedná nejen o nejvyšší vrchol Íránu a všech zemí Blízkého východu, ale také o nejvyšší sopkou celé Asie. Nachází se asi 60 kilometrů od íránského hlavního města Teheránu, a proto je celá oblast relativně dostupná. Damávand má mimo jiné i díky svému umístění a tvaru zvláštní postavení v íránské mytologii, a je dodnes symbolem íránského národa.

Naším cílem bude vystoupat na tento vulkán na lyžích. Tomu však musí předcházet vzhledem k nadmořské výšce důsledná aklimatizace v nedalekém pohoří Doberar. Výstup na Damávand není příliš technicky náročný, ale fyzická zdatnost je nezbytná. Pro úspěšné dosažení cíle je potřeba zvládnout vrcholový den, tedy vystoupat 1 400 výškových metrů. Po sestupu můžeme vyrazit do horkých lázní nebo se věnovat návštěvě významných kulturních památek v Teheránu. Pobyt v této lokalitě je doprovázen ochotou a přátelstvím místních obyvatel, a také jejich výtečnou kuchyní.

Náročnost akce

Akce je určena pro středně fyzicky a technicky zdatné skialpinisty, kteří zvládají za den vystoupat 1 500 Hm. Lezecké zkušenosti nejsou nutné. Na větší nadmořskou výšku se budeme postupně aklimatizovat.

Potřebné vybavení

Kompletní skialpové vybavení (lyže, boty, pásy, hůlky, haršajzny), lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sonda, lopata, případně lavinový batoh), dále sedací úvazek, mačky, přilbu a čelovku. Pro spaní v horské chatě je také nutné mít vlastní spacák. Obléknete se jako na běžnou zimní skialpovou túru v Alpách s vyššími požadavky na rukavice a péřovou bundu. Přesný seznam samozřejmě zašlu.

Rámcový program


Číslo 1

Let do Teheránu

Poletíme z Prahy nebo jiného města do Teheránu v Íránu.

Číslo 2

Mezinárodní letiště Teherán – Polour (2 400 m) – Golezard (3 550 m) – Polour (2 400 m)

V ranních hodinách přiletíme na mezinárodní letiště v Teheránu. Zde nás vyzvedne místní průvodce a po přivítání nás převeze do Polouru. Tato malá vesnice se nachází asi 70 kilometrů na severovýchod od Teheránu ve výšce 2 400 metrů. Po krátkém odpočinku podnikneme lehkou skialpovou aklimatizační túru na blízký vrchol Golezard ( 3 550 m). Ubytujeme se v nedalekém penzionu.

Číslo 3

Aklimatizační výstup na Angemar (4 000 m) a následný sjezd

Po časné ranní snídani naše skupina přejede za půl hodiny do vesnice Lasem. Zde je východisko pro skialpové túry v oblasti horského hřebenu Doberar. Vhodných vrcholů nad 3 000 metrů, dokonce i nad 4 000 metrů je zde dost. My se pokusíme na lyžích vystoupat na horu Angemar. Obvyklý čas je asi 4 hodiny. Po vrcholových fotkách sjedeme opět do údolí a na noc přejedeme zpátky do penzionu.

Číslo 4

Aklimatizační výstup na Doberar (4 250 m) a následný sjezd

Ráno se znovu přesuneme do vesnice Lasem. Cílem dnešního dne je výstup na nejvyšší vrchol zdejšího pohoří, hory Doberar (4 250 m). Čas této túry bývá kolem 6 hodin. Pokud se nám to podaří, určitě nebudeme litovat. Pohled z vrcholu na okolní hory a na Damávand je nezapomenutelný.

Číslo 5

Polour (2 400 m) – Gosfandsara – základní tábor Damávand (3 040 m) – Bargahe Sevom (4 250 m)

Po snídani zanecháme veškeré nepotřebné vybavení v penzionu a přesuneme se terénním autem 4x4 směrem k základnímu táboru Gosfandsara (3 040 m). Záleží na sněhových podmínkách, kam až bude možné dojet. Zde začíná výstup na Damávand. Dále pokračujeme na lyžích nebo pěšky přibližně 5 hodin do třetího výškového tábora na horskou chatu Bargahe Sevom (4 250 m), kde přespíme.

Číslo 6

Bargahe Sevom (4 250 m) – vrchol Damávand (5 671 m)

Časně zrána zahájíme výstup k vrcholu Damávand (5 671 m). Výstup trvá přibližně 7 hodin. Asi 200 výškových metrů pod vrcholem nebývá moc sněhu a musí se postupovat v mačkách. Po dosažení vrcholu budeme asi hodně fotit, a nejen kráter této nejvyšší asijské sopky. Poté sjedeme na lyžích zpět do třetího výškového tábora a pak ještě níže, co nám to sníh dovolí. Sjezd potrvá přibližně 2 hodiny. Dole na nás bude čekat terénní auto 4x4, aby nás přepravilo do našeho penzionu.

Číslo 7

Rezervní den

Pro případ nedobrého počasí máme v rezervě jeden den. Jestliže úspěšný výstup uskutečníme podle programu, můžeme rezervní den naplnit třeba návštěvou nedalekých teplých minerálních pramenů.

Číslo 8

Polour (2 400 m) – Teherán

Ráno po snídani, zabalíme všechno vybavení a přepravíme se do Teheránu. Po zbývající část dne můžeme poznávat kulturní památky tohoto města. Na noc budeme ubytováni v hotelu.

Číslo 9

Teherán – mezinárodní letiště Teherán – zpáteční let

Přesun na letiště a návrat domů.

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

kompletní organizační zajištění

služby horského vůdce IFMGA

ubytování v hotelu, ubytování na horské chatě, ubytování v údolí

služby místního horského vůdce na Damávand

místní dopravu v rámci programu

permit pro výstup na Damávand

certifikát o výstupu

Cena nezahrnuje

letenka

jídlo

pojištění ( Alpenverein, Uniqua ČHS)

vízum pro vstup a pobyt

Damávand, 5 610M | skialp

Obtížnost

Výstup a sjezd na lyžích do sklonu 30°, denní převýšení 1 500 Hm

Cena

46 000 Kč

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

9 dní

Datum uskutečnění

březen - duben

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Pohoří Ecrins, známe také jako „Haut Dauphine“ – Dauphinské Alpy, leží kompletně na francouzském území. Toto pohoří je divoké a odlehlé, ale zároveň zalité sluncem a světlem. Masiv je rozlehlou oblastí, třikrát větší než oblast Mont Blancu.

Haute Route Ecrins

Dauphinéské Alpy


duben - květen

Francie

Haute Route je snad nejznámější skialpový přechod na lyžích, který propojuje francouzské Chamonix se švýcarským střediskem Zermatt. Na lyžích byl poprvé zdolán už před více než sto lety. Trasa má i spoustu náročnějších variant.

Haute Route, Chamonix - Zermatt

centrální část Alp


březen - duben

Francie a Švýcarsko

Na Špicberky, jednu z nejunikátnějších lyžařských destinací na světě vyrazíme ve stylu “Ski & Sail“ a ochutnáme co se nám nabízí.

Lyžování na Špicberkách

Norské souostroví


duben - květen

Norsko

Skialpový přechod tvoří pětidenní okruh jižně od Ortleru, nejvyšší hory bývalého Rakousko-Uherského mocnářství. Ledovce zde nebývají tak divoké, jako v západních Alpách a podílí se tak na skvělém lyžařském prostředí.

Ortlerská Haute Route

Skupina Ortler


březen - duben

Itálie

Šestidenní ježdění v prašanu, který končí až u mořské hladiny. To vše s kulisou ledopádů, které jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě. I do nich se ale můžete podívat.

Ostrov Senja - kouzlo sněhu, ledu

ostrov Senja


17. - 24. března 2024

Norsko

Bez nadsázky lze tuto trasu považovat za jeden z velkolepých rakouských skialpových přechodů.

Ötztalská skitour

Ötztalské Alpy


březen - duben

Rakousko