Damávand, 5 610m | Skialp

Írán, Elborz

Popis

Rámcový program

Cenové podmínky

Popis


Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno. Dokonce někdy i nad rámec dohodnutého, a to vše bez navýšení ceny. Místní průvodce, se kterým jsem v kontaktu, by si moc přál, aby tam lidé z Evropy jezdili a mohl jim tak ukázat krásu místních hor. Rozhodně zde mají co nabídnout.


Damávand je neaktivní vulkán nacházející se v íránském pohoří Elborz. Se svojí výškou 5 610 m n. m. je nejen nejvyšším vrcholem Íránu a všech zemí Blízkého východu, ale také nejvyšší sopkou celé Asie. Vzdálenost je asi 60 km od íránského hlavního města Teherán, a proto je celá oblast relativně dostupná. Damávand má mimo jiné i díky svému umístění a tvaru zvláštní místo v íránské mytologii, který je dodnes symbolem íránského národa.


Naším cílem bude vystoupat na tento vulkán na lyžích. Tomu však musí předcházet vzhledem k nadmořské výšce důsledná aklimatizace v nedalekém pohoří Doberar mountain Ridge. Výstup na Damávand není příliš technicky náročný, ale fyzická zdatnost je nezbytná. Pro úspěšné dosažení cíle je potřeba zvládnout vrcholový den, tedy vystoupat 1 400 výškových metrů. Po sestupu z kopce můžeme vyrazit do horkých lázní nebo se věnovat návštěvě významných kulturních památek v Teheránu. Pobyt v této lokalitě je doprovázen ochotou a přátelstvím místních obyvatel, a také jejich výtečnou kuchyní.
Co bych měl ovládat?


Akce je určena pro středně fyzicky a technicky zdatné skialpinisty, kteří zvládají za den vystoupat 1 500 Hm. Lezecké zkušenosti nejsou nutné. Na vyšší nadmořskou výšku se budeme postupně aklimatizovat.
Co budu potřebovat?


Na výstup budete potřebovat kompletní skialpové vybavení (lyže, boty, pásy, hůlky, haršajzny), lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sonda, lopata, případně lavinový batoh) dále sedací úvazek, mačky, přilbu a čelovku. Pro spaní v horské chatě je také nutné mít vlastní spacák. Obléknete se jako na běžnou zimní skialpovou túru v Alpách s vyššími požadavky na rukavice a péřovou bundu. Přesný seznam samozřejmě zašlu.

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

9 dní

Datum uskutečnění

5. - 13. dubna, 2023

Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Haute Route Graubünden nabízí pětidenní skialpovou túru pohořím Albula mezi průsmyky Julier a Flüela. Kromě úžasných výhledů na východní část švýcarských Alp, budete za fyzickou námahu oceněni vysněnými sjezdy. Akce je vhodná pro zkušenější skialpinisty.

Graubünden Haute Route

pohoří Albula


březen - duben

Švýcarsko

Pohoří Ecrins, známe také jako „Haut Dauphine“ – Dauphinské Alpy, leží kompletně na francouzském území. Toto pohoří je divoké a odlehlé, ale zároveň zalité sluncem a světlem. Masiv je rozlehlou oblastí, třikrát větší než oblast Mont Blancu.

Haute Route Ecrins

Dauphinéské Alpy


18. - 23. dubna, 2023

Francie

Haute Route je snad nejznámější skialpový přechod na lyžích, který propojuje francouzské Chamonix se švýcarským střediskem Zermatt. Na lyžích byl poprvé zdolán už před více než sto lety. Trasa má i spoustu náročnějších variant.

Haute Route, Chamonix - Zermatt

centrální část Alp


březen - duben

Francie a Švýcarsko

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností.

Kazbek, 5 047m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Gruzie

Na Špicberky, jednu z nejunikátnějších lyžařských destinací na světě vyrazíme ve stylu “Ski & Sail“ a ochutnáme co se nám nabízí.

Lyžování na Špicberkách

Norské souostroví


1. - 9. května, 2023

Norsko

Přístup obyvatel pod Elbrusem se mění k lepšímu. Toho si nelze za dobu, co jsem jezdím, nevšimnout. Vše, co je domluvené, je splněno. Skvělé jídlo a vřelý přístup místních je v kontrastu se stále patrným "sovětským hospodářstvím".

Mount Elbrus, 5 642m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Ruská Federace