Mount Gunnbjorn, 3 694m

Grónsko, Watkinsovo pohoří

Popis

Rámcový program

Cenové podmínky

Popis


Naprosto unikátní skialpová výprava, částečně do míst, kam ještě nevkročila lidská noha. Naše 12denní polární výprava se bude pohybovat v úžasném prostředí Watkinsova pohoří, vystupujícího z všudy přítomného ledovce. Toto panensky nedotčené prostředí je v mnoha ohledech podobné podmínkám v Antarktidě. Postupně se pokusíme vystoupit na lyžích na tři nejvyšší vrcholy – Dome (3 682m), Cone (3 669m) a Mount Gunnbjörn (3 693m), který není jen nejvyšší horou Grónska, ale také nejvyšším vrcholem Arktidy. Vzhledem k obrovské rozloze Grónska, je hora Gunnbjörn často označována jako 8. kontinentální vrchol. Při příletu a odletu z Grónska je nutné si nechat časovou rezervu pro případ zhoršění počasí. V oblasti budeme pravděpodobně zcela sami. Velmi často se stává, že lokalitu po celý rok nikdo nenavštíví.
Co bych měl ovládat?


Akce je určena prakticky pro všechny skialpinisty, kteří milují poznávání panenské krajiny, mají touhu po opravdovém dobrodružství a jsou dobrými společníky. Jednotlivé vrcholy budeme vystupovat na lyžích a poslední část obvykle na mačkách. Lezecké zkušenosti nejsou nutné. Vzhledem k charakteru akce mohou nelyžaři nahradit lyže sněžnicemi. Dále nás čeká budování táborů, vaření a spaní na ledovci, a to všechno pod možným závojem polární záře.
Co budu potřebovat?


Na výstup budete potřebovat kompletní skialpové vybavení (lyže, boty, pásy, hůlky, haršajzny), lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sonda, lopata), dále sedací úvazek, mačky, cepín a přilbu. Na spaní si vezměte velmi teplý spacák a dobrou karimatku. Oblečeni budeme sice jako na běžnou zimní skialpovou túru v Alpách, ale určitě musíme u sebe mít teplou péřovou bundu, velmi teplé rezervní rukavice a také zimní boty do nízkých teplot. Lana, sněhové kotvy a stany zajistím a na dalším tábornickém vybavení se společně domluvíme. Toho, co potřebujeme je trochu víc, ale nebojte se, seznam požadovaných věcí vám zašlu.

Počet účastníků

3 / Horský vůdce

Doba trvání

12 dní

Datum uskutečnění

10. - 21. května, 2023

Podobné akce


Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou.

Mount Sidley, 4 285m

Executive Committee Range


prosinec - leden

Antarktida

Výstup v jedinečném prostředí, tvořeným snad všemi odstíny bílé. Místo, kde se nekonečná panenská plocha dotýká nebe.

Mount Vinson, 4 892m

pohoří Ellsworth


prosinec - leden

Antarktida