Ojos del Salado, 6 893m

Chile, Andy

Popis

Rámcový program

Cenové podmínky

Popis


Z výpravy na tuto horu mě uchvátil především přístup. Pronajatým terénním autem 4 x 4 s plnou nádrží paliva a další 40 l rezervou na korbě se proháníte po Atacamě, jedním z nejsušších míst na zemi. Cestou k argentinským hranicím vidím kolem sebe tisíce odstínů červené. Zpočátku míjím i zelené ostrůvky oáz. V nitru pouště je však narušení červených odstínů jen v podobě bílých krystalků soli, pozůstatků slaných jezer. Dvě modrá jezera, které cestou potkávám mi téměř zastaví dech. Obzvláště když v jezeru Laguna Santa Rosa vidím hejno plameňáků. Samotný výstup na vrchol mi nepřijde nijak náročný, snad jen kousek pod samotným vrcholem je trochu lezení. Teplota je hodně pod bodem mrazu a nadmořská výška blížící se k 7 000 m mi dává zabrat. Kdybych se lépe aklimatizoval, nemusel jsem na vrcholu funět jako hroch.


Nevado Ojos del Salado je aktivní stratovulkán v Andách na argentinsko-chilské hranici a nejvyšší aktivní sopka na světě o výšce 6 893 m n. m. Je to také druhá nejvyšší hora na západní polokouli a na jižní polokouli hned za Aconcaguou. Vzhledem ke své poloze v blízkosti pouště Atacama má hora velmi suché podmínky. V zimě však bývá vrchol pokrytý sněhem. Dokonce i v létě dokáží silné bouře zasypat horu bílým práškem. Zajímavostí může být kráterové jezero, které se svojí výškou 6 390 m n. m. je pravděpodobně nejvýše položené jezero na světě. Při výstupu nás čeká pohyb liduprázdnou krajinou ve velké nadmořské výšce, ale přeci jen díky vozům 4x4 nemusí už být expedice dlouhá tak jako kdysi.

Počet účastníků

5-6 / Horský vůdce

Doba trvání

12 dní

Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Naprosto unikátní skialpová výprava, částečně do míst, kam ještě nevkročila lidská noha. Naše 12denní polární výprava se bude pohybovat v úžasném prostředí Watkinsova pohoří, vystupujícího z všudy přítomného ledovce.

Mount Gunnbjørn a další vrcholy, 3 694m

Watkinsovo pohoří


10. - 21. května, 2023

Grónsko

Druhá nejvyšší hora Afriky, která je rovněž sopečného původu a lezecky je náročnější než nedaleké Kilimanžáro.

Mount Kenya, 5 199m

Eastern Rift mountains


28. prosince, 2022 - 9. ledna, 2023

Keňa

Druhá nejvyšší hora Severní Ameriky je jeden z největších horských masívů na naší planetě.

Mount Logan, 5 959m

Saint Elias Mountains


25. května - 18. června, 2023

Kanada

Nejvyšší štítová sopka Antarktidy. Vrchol, na kterém stál člověk až v roce 1990, je ozdoben pětikilometrovou kalderou.

Mount Sidley, 4 285m

Executive Committee Range


prosinec - leden

Antarktida

Výstup v jedinečném prostředí, tvořeným snad všemi odstíny bílé. Místo, kde se nekonečná panenská plocha dotýká nebe.

Mount Vinson, 4 892m

pohoří Ellsworth


prosinec - leden

Antarktida

Pico de Orizaba, velkolepý zcela samostatně stojící sopečný kužel, jehož trvale bílý vrchol oslňuje více než z 3 000 m nad planinou. Indiáni ho pojmenovali Citlaltépetl neboli "Hora hvězd".

Pico de Orizaba, 5 636m

Neovulkanické pohoří


prosinec - březen

Mexiko