Ötztalská skitour přes Ötziho

Rakousko, Ötztalské Alpy

Co nás čeká


Skialpinismus

Ötztalské alpy jsou jednou z nejpopulárnějších lyžařských oblastí, a to nejen v Tyrolsku, ale i v celých Alpách. Náš přechod prochází srdcem tohoto "lyžařského hřiště" s cílem vystoupit i na několik dominantních vrcholů. Mezi nimi jsou například Similaun, Weißkugel a druhá nejvyšší hora Rakouska Wildspitze. Výhodou je, že začátek i konec túry je na jednom místě – vesnička Vent. Pohybovat se budeme i kolem místa nálezu slavné 5300 let staré mumie Ötzi, představující mystické pouto mezi pravěkem a současností. Zažijete tyrolskou pohostinnost v prvotřídních chatách s dobrým jídlem a pivem.

Tato Ötztalská skitour rozhodně není svojí trasou extrémní lyžařská túra, přesto je potřeba, abyste byli slušní lyžaři, schopni s batohem lyžovat po různých druzích sněhu do maximálního sklonu 30°. Jen na několika málo místech použijeme pro výstup a sestup mačky. Pohybovat se budeme 5-8 h denně. Trasu lze podle podmínek případně operativně upravit.

Rámcový program


Číslo 1

Vent (1 898 m) - Martin Busch Hütte (2 501 m)

Ráno vyrazíme údolím Niedertal k chatě Martin Busch Hütte. Jsou to 3-4 h chůze, a tak k chatě dorazíme akorát na oběd. Odpoledne probereme zásady bezpečného pohybu v zimních horách včetně praktického tréningu.

Shrnutí: čas etapy 3-4 h

Číslo 2

Martin Busch Hütte (2 501 m) - Similaun (3 606 m) - Similaun Hütte (3 019 m)

Brzo ráno vyrážíme údolím Niedertal směrem k chatě Similaun, ale ještě před ní zabočíme do sedla Niederjochferner a po západním hřebenu dojdeme na vrchol hory Similaun (3 606 m). Podle sněhových podmínek trvá výstup na vrchol 4,5-5,5h. Z vrcholu jsme pak sjezdem za 1 h v bezpečí chaty Similaun Hütte, kde zůstáváme přes noc.

Shrnutí: čas etapy 6 h

Číslo 3

Similaun Hütte (3 019 m) - Ötzi – Schone Aussicht Hütte (2 842 m)

Dnes nás čeká opravdu velkolepý den. Po snídani nejprve stoupáme do Tisenjochu. Na tomto místě byl nalezen ledový muž Ötzi. Po krátké rekonstrukci vykopávky se vydáme do sedla Hauslabjoch (3 276 m) z kterého lze vystoupat až na vrchol Finailspitze (3516 m). Ve sjezdu k chatě Schone Aussicht Hütte, který nás čeká, je díky své SZ orientaci zpravidla velmi dobrý sníh. Alternativě můžeme využít i chatu Hochjochhospiz Hütte. Rozhodneme se na začátku cesty v závislosti na vývoji počasí.

Shrnutí: čas etapy 5-6 h

Číslo 4

Schone Aussicht Hütte (2 842 m) - Weisskugel (3 739 m) - Hochjochhospiz Hütte (2 412 m)

Dnes nás čeká výstup na třetí nejvyšší horu Rakouska Weisskugel (3739 m). Ráno buď sjedeme po sjezdovce lyžařského střediska Maso Corto a následně vyjedeme sedačkovou lanovkou ve směru vrcholu Egg (3 217 m) nebo se k této hoře dostaneme traverzem. Sestoupíme na ledovec Hintereis. Po něm pak vyjdeme až pod Weisskugel. Poslední úsek je poměrně strmý a chodí se na mačkách. Ale je to nádherný vrchol s výhledem na okolní hory. Z Weisskugelu pak sjedeme po táhlem ledovci až na chatu Hochjoch Hospiz (2413 m).

Shrnutí: čas etapy 7-8 h

Číslo 5

Hochjochhospiz Hütte (2 412 m) - Fluchtkogelem (3 500 m) - Vernagt Hütte (2 755 m)

Dnes by měl být odpočinkový den před závěrečnou náročnější etapou. Po snídani vyrazíme na Guslar Spitze (3126 m) a po dosažení vrcholu sjedeme k chatě Vernagt Hütte (2 755 m). Pro ty, kteří mají síly na rozdávaní je tady možnost vyrazit po obědě na Fluchtkogelem (3 500 m).

Shrnutí: čas etapy 4-5 h (s výstupem na Fluchtkogelem + 4 h)

Číslo 6

Vernagt Hütte (2 755 m) - Wildspitze (3 774 m) - Vent (1 898 m)

Dnes bude krásný a náročný den. Po ranním startu sjedeme na ledovec Vernagth a pak vystoupáme do sedla Brochkogeljoch. Po ledovci Taschach se dostaneme na lyžích až 300 m pod vrchol Wildspitze, která je druhou nejvyšší horou Rakouska. Konečné stoupání na vrchol vyžaduje mačky. Výstup je především po firnu s několika snadnými kroky po skále. Na vrcholu budeme odměněni velkolepými výhledy na celé východní pohoří Otztalských Alp. Z vrcholu sestoupíme k lyžím a pak sjedeme krátkou vzdálenost do sedla Mitterkarjoch (3470 m). Zde jsou fixní lana, které nám pomohou sestoupit nejstrmější úseky a po dosažení ledovce sjedeme na lyžích kolem chaty Breslauer Hütte na sjezdovku a po ní až dolů do Ventu.

Shrnutí: čas etapy 8 h

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění

služby horského vůdce UIAGM a jeho náklady a profesní pojištění

certifikát v případě úspěšného přechodu

Cena nezahrnuje

dopravu

ubytování a polopenzi

lanovky

pojištění

ostatní neuvedené

ÖTZTALSKÁ SKITOUR PŘES ÖTZIHO

Cena

600 €

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

6 dní

Datum uskutečnění

březen - duben

Mám zájem

Odznak logo Odznak

Podobné akce


Šestidenní ježdění v prašanu, který končí až u mořské hladiny. To vše s kulisou ledopádů, které jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě. I do nich se ale můžete podívat.

Ostrov Senja - kouzlo sněhu, ledu

ostrov Senja


17. - 24. března 2024

Norsko

Bez nadsázky lze tuto trasu považovat za jeden z velkolepých rakouských skialpových přechodů.

Ötztalská skitour

Ötztalské Alpy


březen - duben

Rakousko

Trasa prochází ve čtyřdenních etapách korutanskými horami Nockberge a spojuje korutanská lyžařská střediska Katschberg, Innerkrems, Turracher Höhe, Falkert a Bad Kleinkirchheim. Jednoduchá túra je vhodná především pro začínající a mírně pokročilé skialpinisty.

Přechod Knedlíkových hor

Gurktalské Alpy


únor - březen

Rakousko

Šestidenní skialpy v jednom z nejkrásnějších prostředí v Evropě. Naše loď nám otevře možnosti. Souostroví Lofoty, které se nachází na polárním kruhu ¨ u pobřeží Norska, je ideální volbou pro lyžařské túry.

Skialpy na Lofotech

ostrov Lofoty


březen - duben

Norsko

Na skialpy do Afriky? Ano, výstup na nejvyšší horu Velkého Atlasu a severní Afriky do výšky víc jak 4 000m, nabízí jednu nejexotičtějších destinací.

Skialp v Maroku a výstup na Mount Toubkal

pohoří Atlas


únor - březen

Maroko

Bernské Alpy, pohoří rozkládající se kompletně na území Švýcarska, jsou domovem nejdelších alpských ledovců. Největší z nich se jmenuje Grosser Aletschgletscher a má délku 26 km. Nachází se zde také celkem 9 vrcholů překračujících hranici 4000 m n. m.

Skitour Bernské Alpy

Bernské Alpy


duben - květen

Švýcarsko