Kazbek, 5 047m | Skialp

Gruzie, Kavkaz

Popis

Rámcový program

Cenové podmínky

Popis


Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností. Výstupová trasa z Gruzie na mě působila poměrně bezpečně. Lavinové riziko bývá minimální v dubnu a začátkem května, kdy se tato hora na lyžích chodí nejčastěji. V horních částech trasy však postupujeme po ledovci s občasnými trhlinami, a tak přijdou vhod zásady správného pohybu. Poslední metry před vrcholem jsou někdy poměrně ledové, proto s sebou nezapomeňte přibalit i mačky a cepín. Cestou dolů mi dáte určitě za pravdu, že vzít si lyže, byl hodně dobrý nápad.


Kazbek, tyčící se nad gruzínským městečkem Stepancminda, je se svojí výškou 5 047 m n. m. sedmou nejvyšší horou Kavkazu. Hora, vulkanického původu, je díky své dostupnosti, sklonem svahu a dobrým sněhovým podmínkám ideálním cílem pro výstup na lyžích. Atmosféru místa umocňuje také přítomnost ledové jeskyně Bethelem gruzínských poustevníků a pověst, podle které byl na této hoře přikován Prométheus za vzpouru proti bohům.


Výstup na lyžích po normální cestě není příliš technicky náročný. Trasa výstupu vede převážně po ledovci. Je tedy nutné se orientačně vypořádat průstupem mezi ledovcovými trhlinami a před vrcholem pak zvládnout stometrový strmější úsek. Obtížnost výstupu je označována stupněm 2 A ruské klasifikace. Pro úspěch na kopci je nezbytná předchozí aklimatizační túra. Důležité je však mít po dobu výstupu příznivé počasí. Za silného větru se totiž hora stává nedostupnou pevností. Po úspěšném výstupu můžeme lyžovat ve volném terénu v nedalekém lyžařském středisku Gudauri.

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

9 dní

Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


5. - 13. dubna, 2023

Írán

Haute Route Graubünden nabízí pětidenní skialpovou túru pohořím Albula mezi průsmyky Julier a Flüela. Kromě úžasných výhledů na východní část švýcarských Alp, budete za fyzickou námahu oceněni vysněnými sjezdy. Akce je vhodná pro zkušenější skialpinisty.

Graubünden Haute Route

pohoří Albula


březen - duben

Švýcarsko

Pohoří Ecrins, známe také jako „Haut Dauphine“ – Dauphinské Alpy, leží kompletně na francouzském území. Toto pohoří je divoké a odlehlé, ale zároveň zalité sluncem a světlem. Masiv je rozlehlou oblastí, třikrát větší než oblast Mont Blancu.

Haute Route Ecrins

Dauphinéské Alpy


18. - 23. dubna, 2023

Francie

Haute Route je snad nejznámější skialpový přechod na lyžích, který propojuje francouzské Chamonix se švýcarským střediskem Zermatt. Na lyžích byl poprvé zdolán už před více než sto lety. Trasa má i spoustu náročnějších variant.

Haute Route, Chamonix - Zermatt

centrální část Alp


březen - duben

Francie a Švýcarsko

Na Špicberky, jednu z nejunikátnějších lyžařských destinací na světě vyrazíme ve stylu “Ski & Sail“ a ochutnáme co se nám nabízí.

Lyžování na Špicberkách

Norské souostroví


1. - 9. května, 2023

Norsko

Přístup obyvatel pod Elbrusem se mění k lepšímu. Toho si nelze za dobu, co jsem jezdím, nevšimnout. Vše, co je domluvené, je splněno. Skvělé jídlo a vřelý přístup místních je v kontrastu se stále patrným "sovětským hospodářstvím".

Mount Elbrus, 5 642m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Ruská Federace