Kazbek, 5 047m | Skialp

Gruzie, Kavkaz

Co nás čeká


Skialpinismus | Expedice

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností. Výstupová trasa z Gruzie na mě působila poměrně bezpečně. Lavinové riziko bývá minimální v dubnu a začátkem května, kdy se tato hora na lyžích chodí nejčastěji. V horních částech trasy však postupujeme po ledovci s občasnými trhlinami, a tak přijdou vhod zásady správného pohybu. Poslední metry před vrcholem jsou někdy poměrně ledové, proto s sebou nezapomeňte přibalit i mačky a cepín. Cestou dolů mi dáte určitě za pravdu, že vzít si lyže, byl hodně dobrý nápad.

Kazbek, tyčící se nad gruzínským městečkem Stepancminda, je se svojí výškou 5 047 m n. m. sedmou nejvyšší horou Kavkazu. Hora, vulkanického původu, je díky své dostupnosti, sklonem svahu a dobrým sněhovým podmínkám ideálním cílem pro výstup na lyžích. Atmosféru místa umocňuje také přítomnost ledové jeskyně Bethelem gruzínských poustevníků a pověst, podle které byl na této hoře přikován Prométheus za vzpouru proti bohům.

Výstup na lyžích po normální cestě není příliš technicky náročný. Trasa výstupu vede převážně po ledovci. Je tedy nutné se orientačně vypořádat průstupem mezi ledovcovými trhlinami a před vrcholem pak zvládnout stometrový strmější úsek. Obtížnost výstupu je označována stupněm 2 A ruské klasifikace. Pro úspěch na kopci je nezbytná předchozí aklimatizační túra. Důležité je však mít po dobu výstupu příznivé počasí. Za silného větru se totiž hora stává nedostupnou pevností. Po úspěšném výstupu můžeme lyžovat ve volném terénu v nedalekém lyžařském středisku Gudauri.

Rámcový program


Číslo 1

Let do Tbilisi – Gudauri 2 200 m

Odlet z Prahy (nebo jiného letiště) do Tbilisi. Přílet ve večerních hodinách. Přejezd 130 km do střediska Gudauri.

Číslo 2

Gudauri – aklimatizační výstup – Gudauri

Aklimatizační výstup na některý z vrcholů v okolí střediska.

Číslo 3

Přejezd Gudauri – Stepantsminda (Kazbegi) a výstup na chatu AltiHut 3 014 m

Časně ráno po snídani přejedeme do 35 km vzdálené vesnice Stepantsminda (Kazbegi) a autem vystoupáme až k parkovišti u kostela Trinity. Zda začíná náš výstup na skialpech až k nově vybudované chatě Altihut.

Číslo 4

Chata AltiHut 3 014 m – horská chata Bethlemi 3 670 m

Čeká nás výstup 650 výškových metrů přes ledovec Gergeti na bývalou meteorologickou stanici Bethlemi 3 670 m. Chata bude naším východiskem na horu Kazbek a pokud budeme mít sílu a chuť, můžeme vyrazit dalších 200 výškových metrů k nedalekému horskému kostelíku.

Číslo 5

Chata Bethlemi – aklimatizační výstup na Mount Ortsveri 4365 m – chata Bethlemi 3 670 m

Dnes je aklimatizační den. Východ slunce ze základny Bethlemi nám ukáže úchvatné panorama Kavkazu. Za dobrých povětrnostních podmínek se pokusíme vystoupat na Mount Ortsveri 4365 m. Jdeme západním směrem a po dosažení výšky 4 000 m stoupáme ledovým severovýchodním svahem až na vrchol. Cesta nahoru nám zabere 5 hodin. Na chatu Bethlemi sestoupíme stejnou trasou.

Číslo 6

Chata Bethlemi – Kazbek 5 047 m – chata Bethlemi

Vrcholový den! Vyrážíme ještě v noci mírným stoupáním po ledovci s četnými trhlinami a postupně dosáhneme velkou sněhovou plošinu ve výšce 4 500 m. Nyní svah nabírá na strmosti a vede k malému sedlu na západní straně vrcholu 4 900 m. Na vrchol se dostáváme 45° svahem a podle podmínek se rozhodneme, zdali ho také vystoupáme na lyžích, či půjdeme v pouze mačkách. Cesta na vrchol z chaty Bethlemi je v optimálních podmínkách na 8 hodin a cesta z vrcholu zpět do chaty bývá kolem 4 hodin. Čeká nás 13 km dlouhá trasa s převýšením 1350 m.

Číslo 7

Sestup do údolí – Stepantsminda, (rezervní den)

Rezervní den pro výstup, pokud nám nebude v předchozích dne přát počasí. V případě úspěšného výstupu sjedeme na lyžích dolů do vesnice Kazbegi.

Číslo 8

Stepantsminda – lyžařské středisko Gudauri 2 200 m

Rezervní den pro sestup. V případě, že vše probíhá podle plánu je možné cestou do Tbilisi navštívit lyžařský areál Gudauri 2 200 m. Kromě upravených sjezdovek je zde velký prostor na jízdu ve volném terénu a případně lze vystoupat na i vrcholy hor Sadzeli 3300 m a Mount Bidara 3 100 m. Ubytováni je zajištěno v místním penzionu.

Číslo 9

Lyžařské středisko Gudauri 2 200 m – Tbilisi

Dopoledne je možné strávit ještě na lyžích a po obědě již přejedeme do Tbilisi. Pobyt v Gruzii zakončíme večerní prohlídkou města. Alternativně můžeme zůstat na panzionu v Gudauri

Číslo 10

Let do prahy

Ranní přejezd na letiště a odlet domů.

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění

služby horského vůdce a jeho náklady a profesní pojištění

společné lezecké vybavení

ubytování

snídaně

veškeré přesuny v Gruzii (z letiště a zpět, k lanovkám a zpět)

satelitní telefon pro použití v nouzi

certifikát o výstupu

Cena nezahrnuje

letenka Praha - Tbilisi (cca 8 500 Kč+ případné pojištění storna)

skialpové vybavení (po dohodě je možné zajistit zapůjčení)

skipasy

covid test

osobní pojištění (po dohodě je možné zajistit jeho vyřízení)

případný fakultativní program

ostatní neuvedené (např večeře...)

KAZBEK, 5 047M | SKIALP

Cena

45 000 Kč

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

10 dní

Datum uskutečnění

duben - květen

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Dokonalá sněhová pyramida, která sice není nejvyšší horou oblasti, ale její magičnost daleko přesahuje hranice Peru, ve kterém se nachází.

Alpamayo, 5 947m

pohoří Andy


červen - září

Peru

Ama Dablam na mě silně zapůsobila již od okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřil kousek za městečkem Namche Bazar. Dokonalá pyramida vystupujicí do výšky skoro sedmi tisíc metrů, stojící zde v pozici strážce na cestě k Mount Everestu.

Ama Dablam, 6 812m

Himaláje


říjen - listopad

Nepál

Exotická hora Carstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea a je se svými 4 884 m (někdy se uvádí 5 030 m) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Helicopter

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

ECarstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Hora je se svými 4 884 m n. m. (někdy se uvádí 5 030 m n. m.) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Trekking

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


březen - duben

Írán

Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek.

Kilimanjaro, 5 885m

Eastern Rift mountains


celý rok

Tanzánie