Kilimanjaro, 5 885m

Tanzánie, Kibo

Popis

Rámcový program

Cenové podmínky

Popis


Na severní hranici Tanzánie, 300 km jižně od rovníku se nachází hora Kilimandžáro jeden ze symbolů Afriky. S titulem "nejvyšší v Africe" je zároveň nejsnáze dosažitelný vrchol projektu 7summits. Hora v NP Kilimandžáro vystupuje nad okolní terén o víc jak 4 000 m a tvoří zde dominantu. Panují zde specifické klimatické podmínky a při výstupu procházíte několika vegetačními stupni. Začínáme v tropickém pásmu a s přibývající výškou se postupně mění okolní fauna i flóra. Vrchol pak již ovládají zcela arktické podmínky.


Výstup lze uskutečnit bez horolezeckého vybavení, ale je povinné využít místní průvodce a servisní služby na kopci. Na Kilimandžáru je naprosto nezbytná dobrá aklimatizace, bez které kopec zvládnete s utrpením, nebo vůbec. Technicky je hora nenáročná, ale určitě se ji nevyplatí podceňovat.


Mezi nejobvyklejší výstupové trasy na Kilimandžáro patří následující směry:


Cesta Lemosho - Jedna z nejkrásnějších cest na Kilimandžáro, na které se velmi dobře aklimatizujete. Začíná ne výšce 2 250 m a pomalu stoupá na délce trasy přes 70 km. V druhé půlce cesty je trochu vyšší provoz. Program výstupu je na 10 dnů.

Cesta Rongai - Klidná trasa ze severní strany, která je sušší než jižní trasy. Proto je oblíbená hlaně v měsících březen až květen. Z vrcholu sestupujeme na jižní stranu, cestou Marangu. Program výstupu je na 9 dní.

Cesta Machame - Je jedna z nejhezčích a často využívaných výstupových cest s vysokou úspěšností dosažení vrcholu Kilimandžára. Nezapomenutelná divočina, narušena pouze úzkou cestou posetou turisty. Program výstupu je na 9 dní.

Cesta Marangu - Dříve byla nejoblíbenější cestou na vrchol. Velmi rychle se však nabírá výška, a tak hrozí při nedostatečné aklimatizaci riziko výškové nemoci. Před výstupem je potřeba se aklimatizovat! Program výstupu je na 8 dní.

Cesta Shira - Západní cesta je určena pro horolezce, kteří jsou již dobře aklimatizovaný ze sousedního Mount Meru. Během výstupu se rychle nabírá výška. Trasa je dlouhá a prochází nejvíce okouzlující částí Kilimandžára. Program výstupu je na 9 dní.

Cesta Umbwe - Málo frekventovaná, přímá a úchvatně krásná cesta pro zdatnější a dobře aklimatizované horolezce. Postupujeme přes skalní bariéry Breach Wall a údolí Barranco.Trasa je vhodná i pro sestup. Program výstupu je na 8 dní.

Cesta Mweka - Nejkratší, nejpřímější a nejstrmější cesta na vrchol. Fyzicky náročná i pro dobře aklimatizovaného horolezce. Často se používá jako sestupová cesta z vrcholu Kilimandžára. Program výstupu je na 8 dní.


Konečná délka výpravy pak záleží na zvolené výstupové cestě a na kombinaci dalšího programu. Můžu doporučit safari v národním parku Arusha (alkalické jezero Momella, kráter Ngurdutu, pozorování buvolů, žiraf, slonů, paviánů) nebo aklimatizační výstup na druhou nejvyšší horu Tanzanie Mt. Meru (4 565 m) s jedinečným pohledem na Kilimandžáro. V rámcovém programu je popsaná nejčastěji využívaná výstupová trasa – cesta Machame.

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

12 dní

Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Dokonalá sněhová pyramida, která sice není nejvyšší horou oblasti, ale její magičnost daleko přesahuje hranice Peru, ve kterém se nachází.

Alpamayo, 5 947m

pohoří Andy


červen - září

Peru

Ama Dablam na mě silně zapůsobila již od okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřil kousek za městečkem Namche Bazar. Dokonalá pyramida vystupujicí do výšky skoro sedmi tisíc metrů, stojící zde v pozici strážce na cestě k Mount Everestu.

Ama Dablam, 6 812m

Himaláje


říjen - listopad

Nepál

Exotická hora Carstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea a je se svými 4 884 m (někdy se uvádí 5 030 m) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Helicopter

pohoří Sudirman


15. - 27. listopadu 2023

Indonésie

ECarstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Hora je se svými 4 884 m n. m. (někdy se uvádí 5 030 m n. m.) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Trekking

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


5. - 13. dubna, 2023

Írán

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností.

Kazbek, 5 047m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Gruzie